Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2020, 19:52

Kľúč na liečbu alzheimera má slovenská firma na dosah. Stovky miliónov eur hľadá na finančných trhoch

Do biotechnologického projektu spájaného s finančníkom Mariom Hoffmannom z Istrokapitálu rázne vstupuje najbohatší Čech Petr Kellner.

Kľúč na liečbu alzheimera má slovenská firma na dosah. Stovky miliónov eur hľadá na finančných trhoch
Zdroj: Dreamstime

Predpoklady hovoria, že do roku 2050 prekročí počet pacientov s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou na svete hranicu 130 miliónov. Ich počet sa pritom každých 20 rokov zdvojnásobuje.

Kľúč k pomoci pre celé ľudstvo hľadá renomovaná slovenská biotechnologická firma Axon Neuroscience. Slováci nie sú s výskumom lieku údajne veľmi ďaleko. Ak by Axon Neuroscience dotiahla vlastný vývoj a testovanie až k schváleniu lieku, jej ročné tržby by vystrelili na astronomické sumy v miliardách eur.

„Axon Neuroscience je v súčasnej vedeckej a odbornej komunite svetovým lídrom vo výskume patologického tau proteínu, ktorý je dnes už jednoznačne potvrdený ako pôvodca ochorenia Alzheimerovej choroby a niekoľkých iných príbuzných demencií,“ hovorí pre HN člen správnej rady Axon Holding Daniel Legéň.

Firma v súčasnosti úspešne ukončila klinické skúšanie fázy 2 na takmer dvesto pacientoch so svojím hlavným terapeutickým kandidátom na liečbu Alzheimerovej choroby – aktívnou vakcínou označenou ako AADvac1 zamierenou proti patologickému tau proteínu.

„Výsledky klinickej fázy 2 potvrdzujú 20 rokov dennodennej práce a excelentných výsledkov od založenia spoločnosti na hľadaní efektívnej liečby tejto choroby,“ dodáva Legéň.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.