Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2020, 00:00

V Chemko Strážske už roky zúri vojna akcionárov

Rozpad chemickej fabriky sprevádza tuhý boj záujmových skupín a desiatky súdnych sporov.

V Chemko Strážske už roky zúri vojna akcionárov
Zdroj: TV Spektrum

Boj o nadvládu nad chemickou fabrikou Chemko v Strážskom prebieha od roku 2002 a v súčasnosti vrcholí v zápase o jej posledné aktíva. Jediným majetkom sú pozemky s rozlohou 44 hektárov vrátane na nich stojacich 24 budov v priemyselnom areáli podniku. Za konkurzným návrhom na niekdajšiu vlajkovú loď chemickej výroby v krajine stojí záhadná pražská firma Karka two formálne vlastnená Trebišovčanom Mariánom Majovským s prepojeniami na finančnú skupinu Istrokapitál. Jeden z jej kľúčových partnerov Mario Hoffmann pritom vlastní cez svoj chemický holding Energochemica väčšinu strážskeho hnedého priemyselného parku i viacero v ňom podnikajúcich firiem, ktoré vznikli na troskách tamojšej fabriky Chemko.


Tá v roku 2009 spadla do likvidácie, o ktorú sa jej akcionári sporia. V prípade konkurzu na majetok rozpadnutého gigantu Chemko Strážske ide o dlhodobé spory medzi jej vlastníkmi. Jej aktuálna akcionárska štruktúra síce nie je známa, ale historicky v nej proti sebe bojovali dve skupiny. Jedna z východu Slovenska zoskupená okolo kontroverzného podnikateľa z Michaloviec Martina

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.