České zoskupenie dvoch previazaných fabrík, skrátene nazývaných Spolchemie a Setuza, na severozápade krajiny vždy zaujímalo esá česko-slovenského biznisu. Ponovembrový osud podnikov z Ústí nad Labem preto v sebe dodnes mieša postavy z podsvetia, politiky, obchodu a najmä veľké peniaze.
Jedna podnikateľská éra tandemu chemičiek sa skončila vraždou bosa českej mafie Františka Mrázka koncom januára 2006. Zločin sa českej polícii nikdy oficiálne nepodarilo vyšetriť. Jedna z hypotéz však hovorí, že strelec a objednávateľ pochádzajú zo Slovenska. HN rekonštruujú príbeh veľkej chemicko-potravinárskej priemyselnej skupiny z Ústí nad Labem a jej kľúčových aktérov z otvorených zdrojov cez slovenskú stopu.
Zlaté vajce Spolchemie
Parametre biznisu českej chemickej skupiny Spolek pro chemickou a hutní výrobu – skrátene Spolchemie – za rok 2018 vyzerajú nasledovne. Základný kapitál 76 miliónov eur, ročné tržby 248 miliónov eur a čistý zisk 11,4 milióna eur. Do rozvetveného holdingu spadá celkovo 11 spoločností, z toho štyri kľúčové – Spolchemie, CHS EPI, Epispol a Spolchemie Electrolysis.
Temná postava biznisu
Tretinový podiel v jednej z najväčších chemičiek v strednej Európe vlastní kontroverzná firma Via Chem Group spájaná s konkurznou mafiou a podozrivá z nepriehľadných finančných transakcií. Majoritný podiel v tejto spoločnosti má pritom anonymná schránka Largo Consulting Anstalt, za ktorou sú Slov...
Zostáva vám 85% na dočítanie.