StoryEditor

Ústavný súd sa snaží odvrátiť fiasko štátu s mäsokombinátom pri Nitre

29.07.2020, 00:00
Chyba štátnych úradníkov pripravila firmu Unicom JIV o potravinársky závod. Tá sa preto súdi o náhradu škody za vyše 20 miliónov eur.

Denná produkcia tri až štyri tony čerstvého mäsa a mäsových pochutín rozvážaná desiatimi chladiarenskými autami odberateľom po celej krajine a práca pre 30 ľudí. Tak vyzerali základné parametre biznisu mäsokombinátu spoločnosti Unicom JIV v obci Melek pri Nitre, ktorý sa nikdy poriadne nerozbehol. Firma tvrdí, že sa tak stalo vinou štátu a od roku 2009 sa preto s ministerstvom pôdohospodárstva súdi o náhradu spôsobenej škody vo výške 22,5 milióna eur. Spolu s úrokmi a príslušenstvom však aktuálne celková suma presahuje 33 miliónov eur.

Po 11 rokoch súdnych ťahaníc sa pritom celá kauza pochybenia štátnych úradníkov vracia zásahom Ústavného súdu takmer na samotný začiatok. Jeho druhý ústavný senát v zložení Jana Laššáková, Ľuboš Szigeti a Peter Molnár totiž opakovanú sťažnosť rezortu pôdohospodárstva koncom januára 2020 vyhodnotil čudným nálezom. V ňom vyslovuje porušenie práv Slovenskej republiky a celú kauzu vracia späť do roku 2013 na stôl odvolacieho Krajského súdu Bratislava.

Odborník na ústavné právo Branislav Fridrich z Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela označuje tento verdikt za nezmyselný a lámajúci dosiaľ ustálenú judikatúru súdov. „Rozhodnutie je anomáliou, ktorá nemá v právnom štáte vyvolávať právne účinky, a to hneď z viacerých dôvodov. Namieste je preto obnova konania pred Ústavným súdom. To je možné dosiahnuť konaním o sťažnosti proti nálezu pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu,“ uvádza Branislav Fridrich.

Pôjdu pred európsky súd

Keďže majiteľ a prevádzkovateľ zatvoreného mäsokombinátu v Meleku – spoločnosť Unicom JIV – v priebehu roka 2011 zbankrotoval, o jednotlivých krokoch v multimiliónovom spore so štátom rozhoduje päťčlenný veriteľský...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 05:31