Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2015, 00:00

Peniaze z eurofondov zhltne schránka

Tender spoločnosti Dúha, ktorá patrí veľkopodnikateľovi Miroslavovi Remetovi, vyšetruje Európsky protikorupčný úrad.

Do biznisu s eurofondmi na Slovensku sa miešajú už aj „schránky“ z Cypru. Tento nový trend ukázal miliónový tender prešovskej firmy Dúha, za ktorou stojí veľkopodnikateľ Miroslav Remeta. Súťaž na drevoobrábacie stroje vyhrala neznáma schránka Hassegawa Limited z Limasolu. Priebeh tendra sa nepáči nemeckému výrobcovi Michael Weinig, ktorý sa sťažuje aj v Bruseli. Hovorí o čudných podmienkach tendra akoby dopredu šitých pre konkrétneho víťaza. „Firmy, ktoré sa mohli zúčastniť na tomto obstarávaní, museli byť schopné na požiadanie vydať 47 rozličných strojov od mnohých rôznych výrobcov,“ hovorí o jednej z nich Pavol Král, konateľ žilinskej firmy Král. Tá je oficiálnym distribútorom strojov značky Weinig na Slovensku.

Stavebná firma Dúha najprv prisľúbila, že na otázky HN bude reagovať. Termín odpovede však pre pracovnú zaneprázdnenosť riaditeľa Františka Mravu neustále odďaľovala. Firma má totiž plné ruky práce s rekonštrukciou električkových tratí v Košiciach za 40 miliónov eur, za ktorú ju na východe republiky kritizujú. Napokon stavebná firma cez prešovský sekretariát iba odkázala, že „riaditeľ sa k danej téme vyjadrovať nebude“.

Dúha veľkopodnikateľa Miroslava Remetu (vpravo) skočila do diaľničného biznisu vo veľkom štýle. Stavia najdlhší tunel na Slovensku Višňové.

Rozbiehajú drevovýrobu

Všetko sa začalo ešte v roku 2013. Spoločnosť Dúha si zaumienila, že v obci Haniska pri Prešove rozbehne veľkovýrobu nábytku. Na tento cieľ získala od rezortu hospodárstva 1,7-miliónovú dotáciu z eurofondov. Zvyšné penia

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.