Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2017, 00:00

Číňania vedia dostať U. S. Steel hore

Peter Kamarás, košický obchodník s oceľou a majiteľ spoločností Pikaro a Pikaro Trading SE pre HN.

He Steel dokáže posunúť košickú fabriku aj na úroveň Voestalpine v Rakúsku. Môže z nej urobiť jednu z najlepších fabrík v Európe, ak nie na svete, hovorí Kamarás.

Akú rolu zohráva podpis memoranda medzi U. S. Steel a He Steel? Ide o dôležitý krok?
Neviem o tom, že by podpísali memorandum. Ja som ho nevidel. Neviem to ani potvrdiť, ani vyvrátiť.

U. S. Steel Košice je pre celú americkú korporáciu „money maker“ číslo jeden. Okrem toho je dlhodobo v zisku ako jediná z divízií. Čo vedie Američanov k tomu, že sa chcú zbaviť sliepky, ktorá im znáša zlaté vajcia?
Majú ešte jednu dobrú divíziu a tou je tubulárna divízia. Má pred sebou dosť veľkú budúcnosť. Dôvod môže byť jediný. Ak niekto ponúkne toľko peňazí, že sa im to oplatí, tak to predajú.

V akej výške sa podľa vás pohybuje predajná cena košických železiarní? Ich ročné tržby sú asi 2,1 miliardy eur, aktíva vykazujú za necelých 1,4 miliardy eur.
Predajná cena sa pohybuje na takom čísle, na akom sa dohodne predávajúci s kupujúcim. Existujú akési odhady, je ich veľmi veľa. Odhaduje sa podľa minulých výkonov, zriedka podľa budúcich, do úvahy sa berú rôzne kritériá. Pri košickej fabrike by som si netrúfal takto od stola odhadnúť jej cenu.

V súvislosti s košickými železiarňami sa hovorí o veľkom investičnom dlhu najmä v súvislosti s ekologizáciou výroby. Suma sa podľa rôznych odhadov pohybuje od 400 miliónov až po jednu miliardu eur. Sú Číňania v Košiciach pripravení na masívne investície?
Nemyslím si, že dlh je v ekológii. Dlh je v technológii. Košice už nevyrábajú materiál v kvalite, ktorý momentálne požaduje trh. Čo sa týka ekológie, tak investície prebiehajú a myslím si, že je to nastavené dobrým smerom. Dlh je okolo miliardy až dvoch miliárd. A podľa mojich informácií, ktoré mám zo súkromných rozhovorov s Číňanmi, keď sme preberali možnosť ďalších investícií He Steel, sú pripravení investovať veľké prostriedky.


Práve vysoká miera nutných investícií má byť jednou zo slabín, ktoré odhalí due diligence. V minulosti práve na tom skrachoval predaj oceliarní. Ide o veľký problém? Aké riziká z toho vyplývajú?
Ja si myslím, že ak He Steel vyjednáva o predaji, tak si je plne vedomá všetkých rizík alebo konkrétneho stavu fabriky. Prebrali sme ho niekoľkokrát. Viedli sme o tom dlhé rozhovory. Už tu boli a videli to. Detailný due diligence vedie skôr k tomu, aby sa vychytali jednotlivé detaily, ktoré budú dôležité, ak sa bude fabrika predávať. To už nie je o tom základnom rozhodnutí, že nás to bude stáť toľko, investovať budeme musieť toľko a návratnosť je taká. Toto už majú za sebou. Teraz potrebujú presne vidieť, v akom je to stave, aby vedeli, že neboli uvedení do omylu a podobné veci. Detailný due diligence už len doladí posledné detaily. Hlavnú myšlienku už majú.

Kam môže He Steel posunúť košické železiarne v prípade, ak ich získa?
Na túto otázku som nevedel odpovedať ani v prípade Smedereva, dokiaľ som nenavštívil fabriku He Steel v meste Tanšang – Tangsteel. Po tom, čo sme ju videli, môžem povedať, že He Steel dokáže posunúť túto fabriku aj na úroveň Voestalpine v Rakúsku. Dokáže z nej urobiť jednu z najlepších fabrík v Európe, ak nie na svete. Pokiaľ investujú tie prostriedky, ktoré chcú investovať do výroby.

V Košiciach sa vyrábajú plechy pre automobilový aj elektrotechnický priemysel. Ktoré výrobky z ocele majú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.