16.02.2017, 17:50

Poprad si doprial luxus na toaletách

Popradská radnica investovala do rekonštrukcie verejných záchodov vo vestibule mestského úradu takmer 88 000 eur. Kritikom sa cena zdá byť privysoká.

Islandské vnútrozemie ponúka pohľad aj na takúto toaletu a sprchu. Súkromie tu síce nie je, ale neďaleko sa nachádzageotermálna elektráreň Krafla. Nikto asi nevie, prečo záchod vznikol práve tu, ale možno tie panoramatické pohľady priamo z „tróna“ stoja za to a nejaké steny či múry by dojem zhoršovali.
Zdroj: Marco Stupan / 500px

Radnica skrášľuje svoje priestory, kritici hovoria o zbytočnom luxuse. Tak vidia Popradčania situáciu okolo poslednej modernizácie sídla Mestského úradu v Poprade. Samospráva totiž iba nedávno spustila do prevádzky zrekonštruované toalety vo vestibule svojej budovy. Kým poslanci odklepli na ich kompletnú prestavbu 52-tisíc eur, mestskú kasu napokon rekonštrukcia vyšla dokopy s daňou takmer 88-tisíc eur. „V priebehu búracích prác a otvorením častí doposiaľ nedostupných priestorov sa zistilo, že bude nutné vykonať naviac práce, ktoré sa nedali obsiahnuť v projekte,“ vysvetľuje pre HN rozdiel v odhade a skutočnej cene hovorca mesta Poprad Marián Galajda. Samospráva ďalej tvrdí, že predpokladaná hodnota zákazky bola zhruba 60 000 eur bez dane a prieskumom trhu oslovila celkovo 6 firiem z celého Slovenska vrátane troch z Popradu. Úradníci na stôl dostali tri ponuky, z ktorých najnižšiu dala popradská spoločnosť Exclusive Design. Tá zákazku napokon získala.

Pôvodná cena sa navýšila

Na údajne predražené stavebné práce upozornil ako prvý aktivista František Bednár, ktorý v minulosti kandidoval na post primátora Popradu. Radnica s firmou najprv podpísala kontrakt za 59 985 eur bez dane. Neskôr sa k pôvodnej zmluve prilepil dodatok, ktorý cenu stavby navýšil o ďalších približne 9 000 eur bez dane. "Jednalo sa hlavne o stavebno-konštrukčné práce, ako výmenu ležatej kanalizácie v suteréne, ktorá bola v havarijnom stave, úpravu dažďového zvodu a náhrada za nový, doplnenie vzduchotechniky, zmena napojenia vykurovacích telies a niektoré úpravy v elektroinštalácii," spresňuje Galajda. Následne mesto spoločnosti Exclusive Design vystavilo objednávku na štyri kusy turbo sušičov rúk za 4 800 eur bez dane. Spolu s ďalšími pridruženými prácami tak rekonštr

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.