Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2017, 13:35

Plasty mení späť na ropu a prerába

Fabrika v Lučenci spájaná s kauzou predaja emisných povoleniek plánuje škrtanie svojich dlhov. Na kolená spoločnosť PWR – Plastic waste recycling zrazil vlaňajší požiar, ktorý vyradil jej výrobu ropných látok z prevádzky.

Fabrika na výrobu ropných látok z plastového odpadu stojí v priemyselnom parku v Lučenci.
Zdroj: Mesto Lučenec

Bola to jedna z najštedrejších dotácií na Slovensku, akú kedy zo zdrojov Európskej únie získala na Slovensku súkromná firma. V odpadovom hospodárstve ide pritom najvyšší nenávratný finančný príspevok spomedzi všetkých.

Na lučeneckú fabriku PWR – Plastic waste recycling za vyše 20 miliónov eur prispeli eurofondy sumou takmer 14 miliónov eur. Ďalšie milióny na investíciu prišli do Lučenca ako pôžička z predaja štátnych emisných kvót. Tie za podozrivých okolností predala s tučným ziskom do Japonska garážová firma Interblue Group. Spoločnosť PWR, bývalá Milenium Trading, síce financovanie zrodu unikátnej fabriky vyriešila, ale jej prevádzka je vysoko stratová.

Firmu aktuálne dobiehajú dlžoby a súdy preto žiada o ochranu pred veriteľmi. „Súd začína reštrukturalizačné konanie voči dlžníkovi PWR - Plastic waste recycling,“ uvádza bratislavský súd.

Vlani pritom výrobca minerálnych olejov z odpadových plastov čelil hrozbe konkurzu na návrh podnikateľa Jána Čaneckého z Rosiny pri Žiline. Konkurzné konanie súd prerušil pre pokus o záchranu PWR cez reštrukturalizáciu svojich dlhov. Napriek niekoľkonásobným prísľubom spoločnosť na otázky HN neodpovedala.

Predvlani sa do čela stratovej fabriky postavil podnikateľ Peter Hajaš, ktorý bol za prvej Ficovej vlády riaditeľom štátnej agentúry SARIO ako nominant Slovenskej národnej strany. Jediným akcionárom PWR je Restoran Limited z Britských Panenských ostrovov s utajenými vlastníkmi. Do septembra 2013 výrobcu minerálneho oleja ovládala bratislavská akciovka Paleus s česko-britským pozadím.

Nikdy sa nerozbehla naplno

Zo zistení HN vyplýva, že za krachujúcou továrňou stojí jej nenaplnený biznis plán. Fabrika výrobu rozbehla v roku 2012 a zamestnávala zhruba 40 ľudí. Jej projektovaná vstupná kapacita sa pohybuje na úrovni viac ako 17-tisíc ton plastového odpadu ročne, pričom z tohto objemu mala vyprodukovať necelých 10-tisíc ton ropných látok. Reálne výkony ale osta

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.