Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.03.2017, 12:24

Ružinovský podnik tlačia staré dlhy. Dych naberie v reštrukturalizácii

Obecná firma, ktorej jediným akcionárom je bratislavská mestská časť Ružinov, odvracia hrozbu konkurzu. Revitalizáciu svojho mínusového biznisu odštartovala ešte pred dvomi rokmi.

Ružinovský podnik tlačia staré dlhy. Dych naberie v reštrukturalizácii
Zdroj: TASR/M. Svítok

Jedna z najbohatších mestských častí Bratislavy i celého Slovenska vôbec, ktorá operuje zhruba s 30 miliónmi eur ročne, dlhodobo doplácala na dlhy svojho mestského podniku. Ružinovský podnik verejno-prospešných služieb (RPVPS) totiž namiesto toho, aby vykonával svoju podnikateľskú činnosť vo vlastnej réžii, roky si ju objednával u externistov.

A nevýhodné zmluvy firmu každoročne ťahali do hlbokých strát. Od predvlaňajška ale nový manažment postupne čistí stôl a po novom mestský podnik pred veriteľmi ochraňujú súdy.

„Súd povoľuje reštrukturalizáciu dlžníka Ružinovský podnik verejno-prospešných služieb,“ konštatuje Okresný súd Bratislava I. Nadýchnuť sa firme umožnilo masívne škrtanie v radoch dodávateľov.

Postupne prešla od nájmu techniky k investíciám do svojho morálne i fyzicky zastaralého technického parku a rapídne zvýšila zamestnanosť, keďže svoje pracovné výkony zabezpečuje vlastnými silami. Kríza v obecnom podniku, ktorý udržuje zeleň či ihriská, spravuje tržnice a kosí celý Ružinov, totiž vyvrcholila koncom roka 2014.

V jeho závere spoločnosť vykáz

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.