Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2017, 10:45

Nápojový biznis košickej investičnej šťuky končí krachom

Expanzné plány za milióny eur zlomili firmám z područia košickej skupiny Skyside krk. Finančné suchoty a dlžoby dobiehajú celý rýchloobrátkový segment Košičanov. Na rozbeh stále čaká od dlhov očistená minerálka Kláštorná.

Nápojový biznis košickej investičnej šťuky končí krachom
Zdroj: Archív HN

Píše sa rok 2013 a košická investičná skupina Skyside ohlasuje mohutné investície do svojho nápojového biznisu. Kláštorná zhltne 2,5 milióna eur, Západoslovenské žriedla so svojou vlajkovou loďou Slatina preinvestujú až 8 miliónov eur, rožňavský pivovar Kaltenecker strojnásobí výrobu za 6 miliónov eur.

Investície do rastu kapacít ale prichádzajú v čase stagnácie trhu. „To je pravda, platí to však pre segment ako celok. V jeho vnútri sú, naopak, veľké pohyby. Rastú privátne a prémiové značky, klesá takzvaná B stredná kategória. Rastie dopyt od čírych vôd k ochuteným, od sýtených k nesýteným,“ vysvetľoval v tom čase pre HN vedúci partner Skyside Maroš Škorec.

Skyside naviac riskantnú expanziu v rýchloobrátkovom segmente podporuje cez svoje ďalšie spoločnosti. Košický distribútor nealkoholických a alkoholických nápojov Toplimo, ktorý patril medzi najväčších hráčov na Slovensku, budoval sieť vlastných predajní s alkoholickými a nealkoholickými nápojmi pod novou značkou Drink Point.

Košičania si pritom v zálohe nechávali výrobcu alkoholu z Rimavskej Soboty PKP Drink, ktorého produkciu plánovali rovnako oživiť vo veľkom štýle.

Bankroty na bežiacom páse

Tak vyzerali v kocke expanzné plány v nápojoch

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.