Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2017, 10:45

Nápojový biznis košickej investičnej šťuky končí krachom

Expanzné plány za milióny eur zlomili firmám z područia košickej skupiny Skyside krk. Finančné suchoty a dlžoby dobiehajú celý rýchloobrátkový segment Košičanov. Na rozbeh stále čaká od dlhov očistená minerálka Kláštorná.

Nápojový biznis košickej investičnej šťuky končí krachom
Zdroj: Archív HN

Píše sa rok 2013 a košická investičná skupina Skyside ohlasuje mohutné investície do svojho nápojového biznisu. Kláštorná zhltne 2,5 milióna eur, Západoslovenské žriedla so svojou vlajkovou loďou Slatina preinvestujú až 8 miliónov eur, rožňavský pivovar Kaltenecker strojnásobí výrobu za 6 miliónov eur.

Investície do rastu kapacít ale prichádzajú v čase stagnácie trhu. „To je pravda, platí to však pre segment ako celok. V jeho vnútri sú, naopak, veľké pohyby. Rastú privátne a prémiové značky, klesá takzvaná B stredná kategória. Rastie dopyt od čírych vôd k ochuteným, od sýtených k nesýteným,“ vysvetľoval v tom čase pre HN vedúci partner Skyside Maroš Škorec.

Skyside naviac riskantnú expanziu v rýchloobrátkovom segmente podporuje cez svoje ďalšie spoločnosti. Košický distribútor nealkoholických a alkoholických nápojov Toplimo, ktorý patril medzi najväčších hráčov na Slovensku, budoval sieť vlastných predajní s alkoholickými a nealkoholickými nápojmi pod novou značkou Drink Point.

Košičania si pritom v zálohe nechávali výrobcu alkoholu z Rimavskej Soboty PKP Drink, ktorého produkciu plánovali rovnako oživiť vo veľkom štýle.

Bankroty na bežiacom páse

Tak vyzerali v kocke expanzné plány v nápojoch od slovenskej investičnej private equity skupiny z východu Slovenska s materskou spoločnosťou z Holandska. Prešli pritom iba necelé štyri roky a z nápojového biznisu Skyside neostal kameň na kameni.

Životaschopný pivovar v Rožňave zmenil majiteľa a zachránil sa v reštrukturalizácii, zbytok nápojového impéria končí v krachu či likvidácii. O rozpredaj majetku samotnej Skyside Slovakia požiadala firma Aupark Tower Bratislava v októbri 2014, ktorej Košičania dlhovali za prenájom kancelárií. Firma do konkurzu spadla o štyri mesiace neskôr.

S Marošom Škorcom sa HN nepodarilo spojiť. Približne pred mesiacom však požiadal súdy o osobný bankrot. V minulosti sa špekulovalo, že skupina Skyside pohorela na solárnej energii v Bulharsku.

Jej slovenská Nova Energia úspešne zoškrtala dlhy predvlani. Ako prvá sa ale v existenčných problémoch ocitla „kráľovná minerálnych vôd“ Kláštorná z Kláštora pod Znievom. Firma totiž požiadala súdy o ochranu pred veriteľmi už začiatkom roka 2014.

V problémoch ako prvá Kláštorná

V reštrukturalizácii skončila tesne po tom, ako s 50-percentným prispením eurofondov inovovala svoje výrobné technológie celkovo za 4,3 milióna eur. Jedným z cieľov eurofondového projektu bolo “zvýšiť výrobnú kapacitu spoločnosti z 1,2 milióna litrov minerálnych vôd mesačne na 10,5 milióna litrov minerálnych vôd mesačne“.

Jediným merateľným výsledkom investície bol nárast tržieb firmy z 2,4 milióna eur v roku 2007 na plánovanú hodnotu 5,7 milióna eur v roku 2010. Kláš

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.