12.04.2017, 17:33

Mal to byť supermoderný závod. Tokajské víno po Varehovi však krachuje

Vinohradníckemu biznisu Tokajskej spoločnosti Viničky nepomohla ani reštrukturalizácia. Firme, ktorá vlastní najmodernejší vinársky závod v Tokaji, hrozí konkurz.

Mikuláš Vareha
Zdroj: TASR/Dušan Hein

Obchod s tokajským vínom plánovala na slnkom zaliatych stráňach Tokajskej oblasti od začiatku milénia. S prispením eurofondov preto v roku 2008 vybudovala supermoderný vinársky závod, ktorý stačí na spracovanie hrozna z celého tokajského regiónu na Slovensku.

Biznis s unikátnou značkou vín sa však Tokajskej spoločnosti Viničky nikdy nerozbehol podľa predstáv. Dobiehali ju dlhy a vlani na jeseň preto vinári z juhovýchodu Slovenska skončili v reštrukturalizácii. Keď firme v polovici februára 2017 zoškrtanie dlhov odobril aj súd v Banskej Bystrici, zdalo sa, že sa tokajský podnik zachráni. Prešlo iba šesť týždňov a spoločnosť požaduje rozpredaj svojho majetku v konkurze.

„Začína sa konkurzné konanie proti dlžníkovi Tokajská spoločnosť Viničky,“ konštatuje v rozhodnutí banskobystrický súd. Konateľ firmy z Rimavskej Soboty Matej Greisiger tvrdí, že rozvoj špičkovej vinárskej fabriky brzdia nezhody medzi majiteľmi i prebiehajúce súdne spory.

Miliónové dlhy
Firmu, ktorá spadá do podnikateľského impéria po Mikulášovi Varehovi odsúdenom za daňové podvody, zároveň ťaží takmer dvojm

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.