09.05.2017, 19:55

Adams & Co. exkluzívne pre HN: Záložné právo neohrozí prípadný predaj oceliarní

Ghiora Izsak, riaditeľ americkej spoločnosti Adams & Co. Inc., v rozhovore pre HN hovorí, prečo firma požiadala súdy o záložné právo na pozemky pod košickými železiarňami, o vlečúcom sa 18-ročnom súdnom spore s nástupcami po VSŽ, ako sa firma dostala v 90.-tych rokoch do oceliarní a v čom im radila, kto je jej majiteľom i ako dopadol pokus o arbitráž so Slovenskom.

Košické železiarne
Zdroj: Oliver Ondráš

Krajský súd v Košiciach koncom marca zaistil v prospech americkej spoločnosti Adams & Co. Inc. približne 575 hektárov pozemkov pod košickými oceliarňami. Prečo ste súd požiadali o toto predbežné opatrenie?

Keď americký U.S. Steel vstúpil do VSŽ, nekúpil celú firmu ale iba časť majetku. Vybrali si tie veci, ktoré boli pre nich zaujímavé. Zbytok zostal vo VSŽ. Podobne sa to udialo i v Srbsku, kde čínska He Steel Group vstúpila do oceliarne v Smedereve kúpou časti podniku. Oni nekúpili podiel vo firme, ale iba samotný majetok, a ten vložili do vlastnej novozaloženej spoločnosti bez dlhov. Naša obava spočíva v tom, že tí istí Číňania pravdepodobne podľa správ z médií idú kúpiť železiarne v Košiciach a spravia to rovnako. Proces tiež nebude údajne prebiehať kúpou podielu v podniku ale iba časti majetku. Kľudne sa teda môže stať, že sa z neho vyberie iba to, čo je pre nich zaujímavé a zbytok sa zanechá. V tom prípade, ak by sme spor vyhrali, nemali by sme sa ako domôcť svojich práv.

Čo teda zaistenie pozemkov znamená?

Naším cieľom nie je U.S. Steel-u poškodiť, ani ohroziť zamestnanosť. Tým, že sme súd požiadali o záložné právo na pozemky, sme si chceli zabezpečiť možnosť, ako sa domôcť odškodnenia v prípade nášho úspechu na súde. Záložné právo neohrozí ani prípadný predaj fabriky. To je ako v prípade predaja bytu zaťaženého hypotékou, kde má banka záložné právo. Byt sa môže predať, ale kupujúci si musí uvedomiť, že je tam dlhová záťaž a záloha v prospech banky. Ak sa hypotéka nevyplatí, tak má smolu. Ide o rovnaký prípad. My nechceme nič exekuovať, veď nemáme exekučný titul. Nie sme ani jediným prípadom súdneho sporu s U. S. Steelom na Slovensku, čo sa týka autorských alebo duševných práv.

Hodnota založených pozemkov sa má približne rovnať žalovanej sume. O akú čiastku ide?

V čase podania žaloby boli úroky podľa Národnej banky Slovenska vo výške 19,5 percenta. Súdny poriadok vtedy hovoril o tom, že súd môže prisúdiť tieto úroky navýšené o 1 percento. Od roku 1999 na žalovanú sumu bežia úroky 20,5 percenta ročne, preto suma z 9,6 milióna dolárov narástla za 18 rokov na 47 miliónov dolárov. Suma pritom nezahŕňa trovy súdneho konania.

Košické železiarne
Zdroj: Oliver Ondráš

Žalovaným v prvom rade je cyperská spoločnosť Gratio Holdings, právny nástupca po VSŽ. Košický U.S. Steel je v poradí až druhým žalovaným. Ako to spolu súvisí?

Prvá žaloba šla voči VSŽ Oceľ. Tá sa potom zlúčila do VSŽ a. s., tak sme na súdoch žiadali zmenu žalovaného. Potom prišiel U.S. Steel, do ktorého sa vyčlenila časť majetku podniku. Vtedy sme súd žiadali o zaradenie U.S. Steel-u ako žalovaného v druhom rade. Prečo sa ale súdiť s dvomi subjektmi naraz? Súd sme preto požiadali o takzvané delimitačné protokoly, aby bolo jasné, ktorého zo žalovaných subjektov sa náš spor týka. Súd sa s touto otázkou nevysporiadal. Nevieme teda s istotou, aká bola história zmien v železiarňach pri rozdelení podniku a čo z nej presne vyplýva. Cyperská firma Gratio Holdings, ako právny nástupca po VSŽ, z môjho pohľadu mohla z celej záležitosti už dávno odísť. To, čo sa týka nás, totiž odovzdala U.S. Steelu. Gratio preto komentovať nebudem. Podľa informácií z médií Penta v roku 2014 firmu predala, ale to vôbec nie je podstatné. Netreba sa venovať veciam, ktoré s podstatou sporu nesúvisia. Obrazne sa bavíme o dome, nie o farbe tapety v jednej z izieb.

Používa sa v súčasnosti v železiarňach know-how od spoločnosti Adams?

To neviem. V spise ale máme doložené čestné prehlásenia osôb pracujúcich v železiarňach, že naše know-how sa v U.S. Steelu požívalo ešte pred tromi či štyrmi rokmi. Duševné právo sa nedá predať ani kúpiť. Dá sa poskytnúť iba súhlas s používaním toho, čo máte v hlave, za určitých podmienok na nejaký čas. Aj pri softvéri sa predsa platia licenčné poplatky. Ďalší spor ale nechceme otvárať, spoločnosť U.S. Steel preto nežalujeme za licenčné poplatky.

Z účtovníctva U.S. Steelu vyplýva, že si na spor nevytvárajú žiadne finančné rezervy. Ako si to vysvetľujete?

Zrejme sa cítia byť v práve a sú presvedčení, že spor vyhrajú. V koho záujme potom je, že sa spor ťahá už 18 rokov, keď každý rok bežia tak vysoké úroky? Prečo sa spor naťahuje namiesto toho, aby súdy čím skôr rozhodli a žalovaná suma nerástla ročne o milióny dolárov? Tomuto manažérskemu rozhodnutiu protistrany nerozumiem. Stále tam totiž existuje riziko, aj keby bolo iba jednopercentné, že spor môžu prehrať. Nemá to logiku. Po 14 rokoch to prišlo do Košíc a podľa vyjadrení z médií viem, že už ani tento súd nie je v poriadku. U. S. Steel podal námietku zaujatosti voči senátu, ktorý rozhodol o predbežnom opatrení. Ktorý súd na Slovensku je potom v poriadku?

Poradenský kontrakt v železiarňach

Pre koho spoločnosť Adams & Co. v železiarňach pracovala?

V železiarňach sme pracovali pre spoločnosť VSŽ Oceľ v rokoch 1996 a 1997. Prvý rok sa metóda implementovala na finančné toky týkajúce sa opráv a údržby, ktorú realizovala slovenská pobočka Adams & Co. V druhom roku sa to týkalo dopravy a vtedy už v železiarňach pracovala priamo americká Adams & Co. Inc. V železiarňach sa rozhodli vybudovať na našu metódu riadenia špeciálny program na mieru, ktorý plánovali zapracovať do celopodnikového informačného systému.

Ako ste získali kontrakt v košických železiarňach, ktoré v tom čase ovládali Rezešovci?

Slovenská firma Adams & Co. robila množstvo školení. Pobočku mala aj v Košicia

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.