StoryEditor

U. S. Steel sa môže predať bez ohľadu na pozemky

10.05.2017, 00:00
Ghiora Izsak, riaditeľ americkej spoločnosti Adams & Co., exkluzívne pre Hospodárske noviny.

„Súd sme požiadali o záložné právo na pozemky, čím sme si chceli zabezpečiť možnosť, ako sa domôcť odškodnenia v prípade nášho úspechu na súde,“ hovorí pre HN o spore s košickými oceliarňami Ghiora Izsak, riaditeľ americkej spoločnosti Adams & Co.


Citát: Záložné právo neohrozí ani prípadný predaj fabriky. To je ako v prípade predaja bytu zaťaženého hypotékou, kde má banka záložné právo. Byt sa môže predať, ale kupujúci si musí uvedomiť, že je tam dlhová záťaž a záloha v prospech banky.


Krajský súd v Košiciach koncom marca zaistil v prospech americkej spoločnosti Adams & Co. 575 hektárov pozemkov pod košickými oceliarňami. Prečo ste súd požiadali o toto predbežné opatrenie?
Keď americká U. S. Steel vstúpila do VSŽ, nekúpila celú firmu, ale iba časť majetku. Vybrala si tie veci, ktoré boli pre ňu zaujímavé. Zvyšok zostal vo VSŽ. Podobne sa to udialo i v Srbsku, kde čínska He Steel Group vstúpila do oceliarne v Smedereve kúpou časti podniku. Oni nekúpili podiel vo firme, ale iba samotný majetok, a ten vložili do vlastnej novozaloženej spoločnosti bez dlhov. Naša obava spočíva v tom, že tí istí Číňania pravdepodobne podľa správ z médií idú kúpiť železiarne v Košiciach a spravia to rovnako. Proces tiež údajne nebude prebiehať kúpou podielu v podniku, ale iba časti majetku. Pokojne sa teda môže stať, že sa z neho vyberie iba to, čo je pre nich zaujímavé, a zvyšok sa zanechá. V prípade, ak by sme spor vyhrali, nemali by sme sa ako domôcť svojich práv.


Čo teda zaistenie pozemkov znamená?
Naším cieľom nie je U. S. Steel poškodiť ani ohroziť zamestnanosť. Tým, že sme súd požiadali o záložné právo na pozemky, sme si chceli zabezpečiť možnosť, ako sa domôcť odškodnenia v prípade nášho úspechu na súde. Záložné právo neohrozí ani prípadný predaj fabriky...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-11-26 05:55:49 - Feat.: - Title: Tanečník a choreograf Miguel Méndez: Žijem tu 37 rokov, ale keď som prišiel, Slováci sa ľúbili viac 02 - Modified: 2022-11-25 09:08:27 - Feat.: - Title: Patrik Paulínyi: Viac ako Big Ben ma dokáže nadchnúť 500-ročný dub, fotiť vydry som chodil mesiac v -15 stupňoch 03 - Modified: 2022-11-21 09:31:13 - Feat.: - Title: Veľkofarmár Krátky z predstavenstva vodární pre HN: Zamestnanci dostanú virtuálne akcie 04 - Modified: 2022-11-15 13:00:00 - Feat.: - Title: Bizarný súdny spor. Pepsi sľubovala za zbieranie bodov stíhačku. Jeden mladík to zobral vážne, minul takmer milión 05 - Modified: 2022-11-25 12:28:49 - Feat.: - Title: Český expert pre HN: Po voľbách do amerického Kongresu hrozí, že USA znížia rozsah podpory Ukrajiny
menuLevel = 1, menuRoute = hnbiznis, menuAlias = hnbiznis, menuRouteLevel0 = hnbiznis, homepage = false
26. november 2022 10:03