Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2017, 00:00

Slovenskí záchranári prišli o miliónový biznis v Česku

Letci z ATE pri expanzii za hranice narazili. Po sťažnostiach konkurencie prišli o zákazku v Ústí nad Labem.

Slovenskí záchranári prišli o miliónový biznis v Česku
Zdroj: Archív HN

Keď vlani český rezort zdravotníctva vypísal medzinárodný megatender za 44,5 milióna eur na obsadenie šiestich vrtuľníkových záchranných staníc, slovenská letecká spoločnosť Air Transport Europe poslala do súťaže až tri ponuky. Popradčania, ktorí na Slovensku prevádzkujú všetkých sedem staníc záchranky zo vzduchu, napokon v susednom Česku získali ďalšie dve – v Olomouci a Ústí nad Labem. Víťazstvo Slovákov začala spochybňovať konkurenčná firma DSA z Hradca Králové, ktorá so svojimi sťažnosťami napokon uspela. Súťaž na leteckú záchranku v Ústí nad Labe preto úrady zopakovali a záchranári z Popradu tak pobočku na severozápade Čiech strácajú.


Opakovaný tender
„Zmluvu na prevádzkovanie vrtuľníkov pre leteckú záchrannú službu v Ústí nad Labe podpísalo ministerstvo so spoločnosťou DSA minulý týždeň v piatok,“ potvrdzuje pre HN hovorkyňa českého ministerstva zdravotníctva Štěpánka Čechová. Leteckí záchranári z DSA pritom v opakovanom tendri súťažili sami so sebou. Slovenská ATE totiž ponuku nepodala. „Rozhodnutie nezapojiť sa do opätovne vyhláseného výberového konania bolo strategickým rozhodnutím manažmentu spoločnosti,“ vysvetľuje neúčasť hovorkyňa ATE Zuzana Hopjaková. Nový víťaz tak záchranu zo vzduchu zabezpečí do konca roka 2020 za cenu zhruba 6,2 milióna eur bez dane. Cenová ponuka od Slovákov, s ktorou pôvodne vyhrali nad to

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.