Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2017, 00:00

Dve recyklačné firmy získali milióny od Ficovej vlády. Ani jedna sa nerozbehla

Dve firmy získali milióny z eurofondov ešte za prvej vlády Roberta Fica, ani jeden závod sa poriadne nerozbehol.

Dve recyklačné firmy získali milióny od Ficovej vlády. Ani jedna sa nerozbehla
Zdroj: Pavol Funtál

Slovensko mali posunúť v recyklácii plastových odpadov do prvej ligy v Európe. Aj preto dostali za prvej Ficovej vlády z eurofondov dve najvyššie eurodotácie v histórii. Spoločnosti Milenium Trading z Lučenca priklepol envirorezort pod taktovkou SNS necelých 14 miliónov eur a spoločnosti J&M Consulting na sninský závod Recycentrum takmer 12 miliónov eur. Ich príbehy však sprevádzajú viaceré spoločné črty. Ani jedna z fabrík sa nikdy poriadne nerozbehla, obe majú za sebou zvláštne financovanie, štát od nich žiada naspäť milióny z eurofondov a kvôli dlhom sa zachraňujú reštrukturalizáciou. Ako prvé z dvojice sa pritom z existenčných problémov dostáva recyklačné centrum v Snine.

„Okresný súd Košice I potvrdzuje reštrukturalizačný plán a ukončuje reštrukturalizáciu dlžníka Recycentrum,“ uvádza v rozhodnutí súd. Plán záchrany sninskej továrne, ktorá má premieňať staré plasty na nové, sa nerodil ľahko. Košický sudca Róbert Zsiga pri konečnom schválení záchrany sninskej fabriky musel nahrádzať chýbajúce súhlasy až troch skupín veriteľov. Súčasný vlastník Martin Benický prevzal spoločnosť J&M Consulting od prešovského podnikateľa Petra Leškovského vlani v lete. Obratom ju premenoval na Recycentrum a začal pracovať na jej rozbehu. Čakali ho najnutnejšie investície za asi 800-tisíc eur, okrem vyplatenia prebiehajúcich exekúcií aj do potrebnej prístavby výrobnej haly a rozbehu výrobných liniek. O ochranu pred veriteľmi požiadal vlani v septembri preto, lebo firmu nakoniec dobehli dlžoby z minulosti. Ku koncu roku 2016 jej záväzky vysoko presiahli sumu päť miliónov eur. Niektoré dlhy podniku pritom mali byť fiktívne. Špekulatívne pohľadávky pochybných veriteľov preto reštrukturalizačný správca poprel.

Medzi nimi sa ocitlo aj vyše 10 miliónov eur prihlásených ministerstvom životného prostredia. Recycentrum ich odmieta zaplatiť s tým, že dôvod na vracanie eurofondov nevznikol. S ministerstvom sa preto firma súdi pre neplatnosť odstúpenia od dotačnej zmluvy. Envirorezort navyše pred ozdravením firmy uprednostňoval konkurz, a tak hlasoval proti škrtaniu dlhov. Ozdravný plán napokon schvaľovacím procesom prešiel i n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.