Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2017, 00:00

Vybudoval akvapark v Bešeňovej, teraz v Gruzínsku stavia miliardový projekt so slovenskou vizitkou

Slovenský podnikateľ gruzínskeho pôvodu a šéf predstavenstva firmy Gino Holding Nodari Giorgadze pre HN.

Vybudoval akvapark v Bešeňovej, teraz v Gruzínsku stavia miliardový projekt so slovenskou vizitkou
Zdroj: GINO GREEN CITY

Vyštudoval fyziku, bol diplomatom, staval akvaparky. V súčasnosti sa púšťa do výstavby zeleného rezortu v gruzínskej metropole pre tisíce ľudí. „Gino Green City bude výstavnou vizitkou celého regiónu,“ hovorí Nodari Giorgadze.

V Gruzínsku už niekoľko rokov pripravujete významnú investíciu do zeleného mestečka. O čo presne v tomto projekte ide?
Okolo nášho akvaparku Gino Paradise v Tbilisi, ktorý sme otvorili v apríli 2014, som začal dokupovať pozemky. Aktuálne v lokalite vlastníme zhruba 24 hektárov. Potom som zašiel za primátorom Tbilisi, za premiérom Gruzínska i za vládou s tým, že mám záujem investovať ďalšie prostriedky. Povedal som im, že tam plánujeme vybudovať infraštruktúru vrátane ciest, chodníkov, inžinierskych sietí, kanalizácie a tak ďalej. Predstavil som im víziu nového moderného mestečka – nového Tbilisi. Postavíme tam Tbilisi 21. storočia s najmodernejšími technológiami.

Aké technológie máte na mysli?
Dôraz v prvom rade kladieme na ekológiu, a preto využijeme zelenú energiu – slnko, vodu, geotermálnu vodu i biologický odpad. Keby sa mi nepodarilo postaviť akvapark za 30 miliónov eur, nezískal by som takú dôveru, že dokážem taký náročný projekt zrealizovať. Začali sa na mňa preto pozerať serióznejšie. Pozval som ich na Slovensko, aby videli, čo som tu dokázal. Postavil som dve fotovoltické elektrárne aj akvapark v Bešeňovej, ktorý si tiež vyrába zelenú energiu zo slnka i z geotermálnej vody. Navyše nevyrába elektrinu a teplo iba pre seba, ale dodáva ju do siete. Situácia bola aj tak veľmi ťažká, pretože málokto veril tomu, že také niečo sa vôbec dá postaviť.

Získali ste potrebnú podporu?
Podporil ma vtedajší minister hospodárstva Giorgi Kvirikašvili, ktorý je v súčasnosti gruzínskym premiérom. Zároveň som si získal podporu zástupcu ministra hospodárstva Dimitryho Kumsišviliho. Ten bol aj viceprimátorom Tbilisi a dnes je prvým zástupcom premiéra a ministrom financií. Po náročných rokovaniach a prezentáciách projektu napokon došlo k tomu, že nám Gruzínsko a mesto Tbilisi zverilo 286 hektárov pozemkov okolo nášho akvaparku. Dokopy teda ide o územie s rozlohou 310 hektárov.


Kde bude tento projekt stáť?
Lokalita sa nachádza sedem kilometrov od historického centra Tbilisi pri Tbiliskej Mare (nádrž na pitnú vodu pre mesto a okolie, pozn. red.). Dohoda je taká, že minimálne na 80 hektároch pozemkov vybudujeme potrebnú infraštruktúru vrátane občianskej vybavenosti. Následne ju po vybudovaní vrátime späť štátu. Nám tak ostane k dispozícii okolo 230 hektárov čistých stavebných pozemkov.

Ako prebehlo odovzdanie pozemkov?
Gruzínska vláda a mestské zastupiteľstvo v Tbilisi rozhodli o tom, že najprv všetky pozemky odovzdá mesto štátu, ktorý ich vloží do takzvaného Partnerského fondu. Ide o štátny fond, kde je predsedom gruzínsky predseda vlády a členmi sú jednotliví ministri. Moja firma a Partnerský fond následne založili spoločný podnik prostredníctvom joint-ventures, v ktorom 51-percentný podiel drží Gino Holding a zvyšok akcií ovláda gruzínsky štát. Spoločnosť sa volá Gino Green City Corporation a ja som v nej generálnym riaditeľom.

V akej fáze sa projekt nachádza teraz?
Keďže už máme istotu, že pozemky sú pre nás pripravené, tak sme začali hľadať dodávateľov, ktorí pre nás na svetovej úrovni pripravia štúdiu realizovateľnosti a strategický plán výstavby. Ide totiž o najdôležitejšiu fázu celej investície. To nie je len obyčajný developerský projekt, podľa ktorého zastaviame 1,5 milióna štvorcových metrov a nasťahujeme tam tisíce ľudí.

V čom je teda Nové Tbilisi unikátne?
Gino Green City bude výstavnou vizitkou celého regiónu. Vízia je taká, že celá zástavba sa zasadí do prírody. Bude tam množstvo parkov, športovísk, promenád či detských ihrísk. Filozofia je postavená tak, že to bude úplný protiklad súčasných sídlisk a existujúcej zástavby. Súčasťou novej štvrte sa však, samozrejme,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.