Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2017, 00:00

Beljajev a Strnad budujú česko-slovenské impérium

Najsilnejší muži slovenského strojárstva spoločne vlastnia už tri priemyselné podniky. Plánujú ďalšie akvizície.

Beljajev a Strnad budujú česko-slovenské impérium
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Nakupujú spravidla lacno – vstupujú totiž do firiem, ktoré sa topia v problémoch, a to nielen finančných. Následne upadajúcu fabriku oživia, získajú pre ňu výrobný program a postupne dovedú k zisku. Tak vyzerá spoločný biznis model českého zbrojára Jaroslava Strnada a slovenských železničných magnátov Alexeja Beljajeva s Michalom Lazarom.


Začali v Třemošniciach
Ich prvým spoločným podnikom, v ktorom sa pretli záujmy českej skupiny Czechoslovak Group a slovenskej investorskej firmy Optifin Invest, sa stal výrobca brzdových systémov pre koľajové vozidlá Dako CZ Třemošnice. I táto továreň, v súčasnosti zamestnávajúca okolo 530 ľudí, bola v minulosti existenčne závislá od zbrojnej výroby. V roku 1989 sa totiž výhradne špecializovala na komponenty pre tanky a obrnené vozidlá. Jej výroba prešla úplnou transformáciou a v posledných rokoch sa vyprofilovala do pozície popredného svetového výrobcu bŕzd pre vlaky, električky a metrá. Firma predvlani zarobila vyše 33 miliónov eur s čistým ziskom 3,4 milióna eur.


Nové plány
Podobný modus operandi využila trojica podnikateľov aj v prípade krachujúcej zlievárne ZŤS Metalurg v Dubnici nad Váhom. Tá doplatila na sankcie západu voči Rusku a nemohla tak vyrábať železničné podvozky pre ruské vagóny. Pod správou nových majiteľov podnik vyrábajúci pre železnice a zbrojárov vlani ožil a utŕžil tri milióny eur a vyše stovka robotníkov o svoje zamestnanie neprišla. Oživenie leteckých opravovní v českom Mošnove je tiež dielom Beljajeva a Strnada. Spoločnosť Job Air Technic to od reštrukturalizácie dotiahla až k servisným zakázkam pre európske aerolinky. Kooperácia medzi kapitánmi priemyslu v Česku a na Slovensku bude naďalej pokračovať. V pláne totiž majú oživenie ďalších spoločností.


Zlievareň na Považí
Najsilnejší muži slovenského strojárstva a kráľ zbrojného priemyslu v Česku si a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.