Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2017, 00:00

Papierenský magnát spriada v Česku veľké plány. Postaví pílu za milióny

Skupina Eco Investment sa podieľa na investícii v Štětí za viac ako 100 miliónov eur. Vytvorí takmer 160 miest.

Papierenský magnát spriada v Česku veľké plány. Postaví pílu za milióny
Zdroj: Peter Mayer

Keď vlani papierenský magnát Milan Fiľo rušil svoju kľúčovú investorskú firmu Eco-Invest, ktorú včlenil pod hlavičku českej dcéry Eco Investment, sťahovanie z Ružomberka do Prahy vysvetľoval chystanou expanziou v susednom Česku. Fiľova skupina totiž na tamojšom trhu spriada veľké plány v drevospracujúcom priemysle, papierenstve, potravinárstve či telekomunikáciách. Najväčšou chystanou investíciou skupiny Eco Investment sa stane fabrika na spracovanie a výrobu stavebného dreva. „Spoločne s našimi partnermi skúmame možnosť výstavby nového závodu na výrobky z dreva a papierenskú výrobu,“ tvrdil v marci tohto roka Milan Fiľo v exkluzívnom rozhovore pre HN.


Zo zistení HN teraz vyplýva, že ide o obriu pílu, ktorú v meste Štětí postaví za vyše 100 miliónov eur spoločnosť Labe Wood. Fabrika sa tak zaradí k najväčším spotrebiteľom dreva v Česku. Závod na severozápade Česka, ktorý vyrastie v areáli papierní Mondi Štětí, vytvorí takmer 160 nových pracovných miest. Stavebné práce sa majú podľa informácií HN začať v druhej polovici tohto roka. Investícia je ďalším krokom v prehlbujúcej sa spolupráci medzi spoločnosťami Mondi a Eco Investment.


Základný kameň ich spoločného biznisu pritom predstavujú ružomberské celulózky a papierne zastrešené firmou Mondi SCP. V slovenskom joint-venture podniku drží majoritný 51-percentný podiel nadnárodný obor, zvyšok akcií ovláda Milan Fiľo. Ružomberský závod je najväčším odberateľom surového dreva na Slovensku. Ročne ho spotrebuje viac ako dva milióny kubických metrov. Podnikanie skupiny sa pritom z roka na rok rozširuje. Vlani vo februári získala pod seba fabrika v Ružomberku 100 percent akcií rakúskych papierenských tovární Mondi Neusiedler v Hausmeningu a Ybbstaler Zellstoff v Kernatene.


Skupina Mondi pritom ohlasuje v n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.