StoryEditor

Útoky zasiahli aj trhy

11.09.2006, 00:00

Dátum 11. september sa zapísal do histórie ľudstva, pamätať si však budú aj finančníci. V Európe bolo 14.46 hod., v Amerike ráno 8.46 hod., keď sa v správach objavila informácia o náraze lietadla do severnej veže Svetového obchodného centra v New Yorku. Po správe o osude druhého lietadla sa to spustilo.
Začala sa panika
Zatiaľ čo svet bol v šoku, na finančných trhoch sa rozpútalo peklo. Dolár začal prudko padať, rovnako ako väčšina svetových akciových búrz, ktoré v ten deň zaznamenali rekordné pády. Naopak, ropa zamierila nahor, takisto aj tradičné útočisko pre investorov v čase neistoty -- zlato. V tom čase si nikto netrúfal odhadnúť, kde sa pád akcií zastaví. Ešte v ten deň nemecká burza dostala vyhrážku o plánovanom bombovom útoku. Pred núteným zatvorením parketu stihol index DAX stratiť vyše 8,5 percenta, čo znamenalo odlev 56 miliárd eur z trhovej kapitalizácie.
Opatrenia proti stratám nepomohli
Americký Wall Street ani nezačal obchodovať, vedenie burzy tak chcelo predísť obrovským stratám. Tým sa však najväčšia burza na svete nevyhla, keď 17. septembra otvorila svoje brány. Ešte pred úderom ohlasujúcim začiatok obchodovania centrálna banka znížila hlavnú úrokovú sadzbu na tri percentá. Penzijná pokladnica oznámila, že nakúpi akcie za miliardu dolárov. Index Dow Jones za deň stratil 684 bodov, čo bola najväčšia denná strata v jeho histórii. Nepredávať akcie sa rozhodlo viacero významných investorov, aby tak zabránili panike. Hoci analytici ani firmy sa vyhýbali zverejňovaniu negatívnych správ, trhy po otvorení zamierili prudko dole. Najviac si to odniesli akcie leteckých spoločností, hotelov, poisťovní a finančných firiem. Situácia sa neupokojila ani v ďalších dňoch. Dňa 21. septembra sa väčšina indexov pozrela na svoje dno. Keďže akcie klesali už pred útokmi, objavili sa špekulácie, že teroristi pred 11. septembrom špekulovali na pokles a zarobili obrovské peniaze. To neskôr viedlo k zmrazeniu mnohých podozrivých účtov. Za týždeň stratili firmy kótované na newyorskej burze vyše 1,38 bilióna dolárov z trhovej kapitalizácie.
Obrat prišiel po mesiaci
Pád sa zastavil až 21. septembra, keď prvýkrát začali akcie rásť. Investori sa snažili využiť nízke cena akcií na nákup. Už v októbri tak došlo k výraznému oživeniu a indexy vymazávali časť predchádzajúcich strát. Trhy ignorovali bežné správy, ktoré by za iných okolností hýbali akciami. Dow Jones sa do konca roku vrátil nad psychologickú hranicu 10 000 bodov. Nasdaq Composite nad 2 000 bodov, DAX skončil rok nad 5 000 bodmi.
Hoci väčšina indexov po relatívne krátkom čase straty vymazala, psychologický vplyv týchto udalostí tak rýchlo nevyprchal. September 2001 bol prvým prípadom, kedy sa niečo negtívne neudialo niekde ďaleko na Blízkom východe ale priamo v srdci finančného sveta, v New Yorku, kde sa robia rozhodnutia, ktoré hýbu ostatnými trhmi. Americkí investori si uvedomili, že už ani ich trh nie je imúnny voči rizikám. K hodnotám akcií, ropy a ďalších komodít preto začali pridávať rizikovú prirážku. Na rozdiel od akcií cena ropy a zlata sa už na úroveň spred 11. septembra 2001 nevrátila a naďalej rástla.

menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/financne-noviny, menuAlias = financne-noviny, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
22. december 2024 23:06