StoryEditor

Agentúry hodnotili podielové fondy

16.02.2003, 23:00

Minulý týždeň prezentovali ratingové agentúry hodnotenia podielových fondov. Slovenská ratingová agentúra v spolupráci s ING Bank zverejnila štvrťročné a CRA Rating Agency mesačné porovnanie otvorených podielových fondov.
V oboch hodnoteniach dominujú fondy investujúce do cenných papierov vedených v slovenskej korune. Podľa agentúry S.R.A. bol k poslednému januárovému dátumu spomedzi fondov peňažného trhu najúspešnejší fond spoločnosti Asset Management Slovenskej sporiteľne. Z dlhopisovej skupiny v celkovom hodnotení najlepšie obstál Korunový dlhopisový od Tatra Asset Management. Veľkou mierou sa podľa predstaviteľov agentúry pod umiestnenie korunových fondov podpísalo posilňovanie koruny a razantný pokles úrokových sadzieb ešte v minulom roku. Medzi zmiešanými a strešnými fondmi najlepšie skončili fondy Prvej Penzijnej. Podľa agentúry veľmi dobre dopadol aj fond fondov KBC Master Fund ČSOB Konzervatívny.
CRA Rating Agency peňažné fondy zatiaľ nehodnotí. Z dlhopisovej skupiny fondov sú so ziskom piatich hviezdičiek na čele korunové dlhopisové fondy VÚB Asset Management, Tatra Asset Management a AM Slovenskej sporiteľne. Tieto tri fondy skončili rovnako aj ku koncu minulého roku. Zo zmiešaných fondov stoja na čele fondy Bonus a Eurofond od Prvej Penzijnej a Korunový akciovo dlhopisový spoločnosti Tatra AM. Z akciových fondov sa na čele udržali fondy spoločnosti J&T AM Renta globálny akciový, Euro akciový a Americký akciový od Tatra AM.
CRA fond scoring vychádza z historického vývoja dát fondov a nehodnotí budúcnosť, pričom sa hodnotí výkonnosť fondu, jeho stabilita a podiel na trhu. V budúcnosti CRA predpokladá rozšíriť hodnotenie na všetky fondy predávané na slovenskom trhu. Fund scoring S.R.A. berie do úvahy štyri základné kritériá, ktorými sú výnosnosť fondu, kolísanie výnosov, trhový podiel fondu a rating správcovskej spoločnosti. S.R.A. hodnotí všetky fondy predávané v SR. Fond scoring nie je investičným odporúčaním, môže byť však vhodným doplnkom pri rozhodovaní, do akého fondu klient investuje.

menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/financne-noviny, menuAlias = financne-noviny, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
02. október 2023 10:23