StoryEditor

DSL oživuje stredoeurópsky trh

17.09.2003, 00:00
Autor:
HNHN

V roku 2003 sa v strednej a východnej Európe (SVE) očakáva viac ako dvojnásobný nárast širokopásmových pripojení. V celom regióne bude tento rast primárne poháňať dopyt firiem i domácností po DSL pripojení na internet. Ako ukazuje nová štúdia IDC, do konca roku 2003 sa zvýši počet širokopásmových pripojení z pôvodných 400 000 v predchádzajúcom roku na plánovaných 820 000.
"Uvedenie DSL na trh v Estónsku, Maďarsku a Poľsku výrazne prispelo k rastu širokopásmového trhu v celom regióne," konštatuje Joshua Budd, Senior Analyst IDC CEMA. "Internetové pripojenie prostredníctvom kábla síce stále predstavuje podstatnú časť trhu, DSL sa však rýchlo presadzuje ako hlavný variant pre užívateľov širokopásmového pripojenia v SVE."
Najnovšia štúdia IDC Central and Eastern Europe Broadband Acces Services Forecast and Analysis, 2002 -- 2007 opisuje trh širokopásmových služieb v jedenástich krajinách regiónu SVE. Tento prieskum ukazuje, že z hľadiska počtu pripojení bude DSL i naďalej viesť širokopásmový trh v SVE. "V krajinách, kde DSL ešte nie je k dispozícii alebo bolo iba novo zavedené na trh, hrá káblové pripojenie stále dôležitú úlohu," povedal Budd, "hoci sa DSL šíri rýchlo, udržia si kábloví operátori podstatnú časť trhu ešte ďalších pár rokov najmä v domácnostiach, ktorým ponúknu zaujímavé ceny a efektívnu zákaznícku podporu."
Firmy predstavujú najväčšiu časť širokopásmových pripojení v regióne. IDC predpovedá, že tieto firemné pripojenia budú predstavovať približne 60 % celkového počtu všetkých pripojení v roku 2003. V krajinách, ako je napríklad Estónsko, bude podiel spotrebiteľských pripojení na trhu vyšší vďaka pokročilejšej penetrácii broadbandu. Pevné bezdrôtové pripojenie (FWA) bude i naďalej obľúbeným riešením pre firmy, ktoré nemajú prístup k pevnému pripojeniu širokopásmových sietí. FWA sa stalo úspešnou alternatívou prenájmu liniek, ktoré môžu byť drahé pre menšie a stredne veľké firmy. Napriek tomu v porovnaní s DSL a káblom má FWA pripojenie malý podiel na trhu.
Medzi vedúce širokopásmové trhy v regióne patria Poľsko, Estónsko a Maďarsko. Estónsko a Maďarsko ako prvé zaviedli DSL služby a výsledky dokazujú, že je tu penetrácia vyššia ako v ostatných krajinách regiónu. V prvom štvrťroku 2003 sa konečne po opakovaných zdržaniach predstavili DSL služby aj v Českej republike. DSL služby oživia český trh širokopásmových služieb a súčasne prispejú k vyššiemu rastu trhu v celom regióne strednej a východnej Európy.

menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/informacne-technologie, menuAlias = informacne-technologie, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
06. jún 2023 10:50