Medicína dlho nevedela, prečo Eskimáci, ktorí žijú vo svojom teritóriu a živia sa prevažne rybami a ich tukom, majú podstatne menej tuku a cholesterolu v krvi ako Európania, aj keď ich strava obsahuje rovnaké alebo dokonca vyššie množstvo tuku.
V mäse tučných rýb a tuleňov konzumujú (až 500 g denne) obrovské množstvo bielkovín s tzv. skrytými tukmi a ich strava je chudobná na cukry.
Zdravotný význam rýb je zrejmý aj v japonskej populácii, pre ktorú boli ryby po storočia základom jedálneho lístka (dnes asi 250 g rybieho mäsa denne, u nás ročne necelé 2 kg).
Pri emigrácii japonskej rodiny do USA, ktorá sa postupne preorientuje na západné stravovacie návyky, obyčajne vzrastie počet kardiovaskulárnych ochorení v ďalších generáciách.
Čo dokážu omega-3 nenasýtené mastné kyseliny
Zistilo sa, že príčinou tohto javu sú tzv. omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou rybieho tuku a priaznivo pôsobia na:
-- zníženie hladiny tuku v krvi
-- na artériosklerózu, ako prevencia srdcovej ischemickej choroby
-- menštruačné ťažkosti
-- nadmernú zrážanlivosť krvi
-- migrénu
-- reumatické ťažkosti
-- psoriázu
-- rast a kvalitu vlasov a nechtov
-- Crohnovu chorobu
-- cukrovku
Čerstvá ryba, lyžička rybieho tuku alebo červená tobolka
Rovnaký účinok ako pri užívaní omega-3 mastných kyselín je možné dosiahnuť konzumáciou veľkého množstva morských rýb alebo rybieho tuku. Chuť rybieho tuku je pre mnoho ľudí nepríjemná už od detstva, keď boli nútení konzumovať rybí olej po lyžičkách ako zdroj vitamínu D, ktorý pôsobí proti rachitíde. Okrem vysokej ceny čerstvých rýb a chuťových zábran nás od konzumácie rýb môže odradiť riziko vysokého obsahu ťažkých kovov a iných toxických látok, ktoré sa nachádzajú v mäse i tuku morských rýb. S týmto nebezpečenstvom je, bohužiaľ, potrebné čoraz viac počítať pri rýchlo rastúcom znečistení morí a oceánov.
Len vysoko kvalitné prípravky s výťažkom z rybieho tuku obsahujú vysokú koncentráciu týchto mastných kyselín v tzv. voľnej forme (až 70 percent -- napr. MaxMarin R), o čom nás presvedčí výrazne červená farba toboliek. Niektoré doplnky výživy obsahujú ešte kyselinu listovú (vitamín B9) a vitamín B12, ktoré zlepšujú vstrebávanie mastných kyselín a zvyšujú ich účinok, podobne ako antioxidanty (selén, zinok) alebo cesnakový výťažok. Ich účinnú dávku je možné podať v malej tobolke, ktorá sa ľahko prehltne, rozpúšťa sa až v tráviacom trakte a nezanechá pachuť rybiny.
Extrakt z rybieho tuku môže do istej miery zabrániť hromadeniu tuku a cholesterolu
Štúdie preukázali, že užívanie toboliek je -- pokiaľ ide o znižovanie hladiny tuku v krvi -- rovnako účinné ako konzumácia čerstvých rýb -- 4 až 5 stogramových porcií týždenne. Úplne pokryje dennú odporúčanú dávku omega-3 kyselín, ktorá predstavuje u dospelého človeka 1,3 g. Aby sme zaistili prísun tohto množstva do organizmu, museli by sme denne zjesť asi 5 g rybieho tuku denne!
V prírodnom rybom tuku sú tieto mastné kyseliny viazané do formy tzv. triglyceridov, musia sa najprv v črevách premeniť účinkom enzýmov na voľné mastné kyseliny a až potom sa môžu vstrebať do krvného obehu. Oproti tomu voľné mastné kyseliny v kvalitných preparátoch (Bio-Marin Plus) sa vstrebávajú priamo a bez strát. Preto je u nás výhodnejšie prijímať účinné mastné kyseliny v tobolkách s extraktom z rybieho tuku ako z rýb a rybieho mäsa.
To sa odporúča hlavne manažérom, ktorí trpia pracovným stresom, nepravidelným prísunom stravy a jej nevyváženosťou a nedostatkom pohybu. Extrakt z rybieho tuku môže tieto nedostatky do istej miery vykompenzovať, aby nedochádzalo k hromadeniu tuku a cholesterolu v krvi, ktoré vedie k závažným ochoreniam srdcovo-cievneho aparátu.