StoryEditor

V krajine sa živo investuje

30.11.2003, 23:00

Zahraniční investori majú v Lotyšsku rovnaké práva ako domáci. Korporatívna daň je na jednotnej úrovni 25 percent, pričom zahraniční investori si môžu presunúť straty či uplatniť výnimku z platby DPH, ako aj z dovozných ciel pri dlhodobých investíciách.
Akumulované priame zahraničné investície v Lotyšsku vlani dosiahli takmer 92 miliárd korún, pričom najviac, 13,5 percenta, kapitálu prišlo z Dánska. Masívne investovali aj firmy z Nemecka, zo Švédska, z USA či Ruska.
Podiel investícií Slovenska v Lotyšsku je, naopak, stále veľmi nízky. Podľa lotyšského podnikateľského registra je v súčasnosti v krajine zaregistrovaných len deväť slovensko-lotyšských firiem. Hodnota ich investície je spolu zhruba 20 miliónov korún. Objem výlučných slovenských investícií je oproti tomuto číslu tretinový.
Podobne ako u nás agentúra SARIO, Lotyšsko v medzinárodných projektoch zastupuje vládna Lotyšská rozvojová agentúra. Predsedom deväťčlennej rady agentúry je minister hospodárstva. Má zastúpenia v Londýne a vo Frankfurte.

menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/podnikanie, menuAlias = podnikanie, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
02. január 2026 15:39