Recept na úspech Anton Matejčík, technický riaditeľ
Inovácie otvárajú dvere firmám akéhokoľvek typu. Keď príde nová firma na trh, vždy má šancu presadiť sa, či ide o dobrý nápad alebo progresívne riešenie. Inovácie však súvisia aj s peniazmi, lebo nie je to lacná záležitosť. Firmy sa potrebujú najprv presadiť na trhu, niektoré investujú do marketingu viac než do inovácií. Marketing je síce dôležitý, ale nie je základ, je to podpora predaja, zatiaľ čo inovácie sú priamo tvorba produktov a uspokojovanie potrieb zákazníkov.
Viete si predstaviť, že by ste si raz úplne zrušili prípojku elektrickej energie? Že by ste si napríklad zohrievali vodu, vykurovali v zime izby či v lete ich chladili bez odoberania „klasickej“ elektriny? Technológia Infraclima, na ktorej vývoji sa spolupodieľa firma Univerzál Slovakia, približuje takúto víziu už takmer na dosah. Na prvý pohľad nejde o nič komplikované – kapilárne rohože sa inštalujú do podlahy, steny, stropu a, laicky povedané, využíva sa ich sálanie.
Tým si napríklad stredne veľký rodinný dom môže stlačiť ročné energetické náklady na ohrev vody, kúrenie aj chladenie pod 100 eur.
A to vôbec nie je koniec, nádej na úspory má v budúcnosti stúpať ešte viac. Aj preto patrí táto technológia medzi päticu víťazov, ktorých ministerstvo hospodárstva čerstvo ocenilo visačkou Inovatívny čin za rok 2011.
Ľudia z firmy Univerzál Slovakia sršia optimizmom. „Celá technológia pozostáva z troch pilierov. Prvý je tepelné čerpadlo, druhý je solárny systém, tretí sú kapilárne rohože. Keď ich spojíme, získame systém, ktorý do seba zapadá ako ozubené koleso,“ opisuje mladý technický riaditeľ Anton Matejčík efektívnosť zariadenia. To podľa jeho slov dokáže znížiť náklady na prevádzku systémov takmer na nulu.
Podľa Matejčíka je to v skutočnosti veľmi jednoduchá myšlienka. „Dôležité nie sú len kapilárne rohože, tie otvárajú novú dimenziu, ako využiť obnoviteľné zdroje, to je fakt. Ale ku kapilárnym rohožiam treba niekoľko špecifík, ktoré musíte dodržať.“ Pri správnom návrhu a realizácii systému v priebehu stavby tak možno dosiahnuť, že bežný rodinný dom bude mať náklady na energiu šesť- aj viackrát nižšie v porovnaní so súčasnými najúspornejšími inštaláciami s ročnou prevádzkovou nákladovosťou vo výške 500 – 600 eur .
Princíp Infraclimy spočíva v tom, že kapilárnymi rohožami v stenách prúdi teplonosná látka s teplotou okolo 22 stupňov po celý rok, a tá v zime zohrieva a v lete chladí povrch stavebných konštrukcií. „Sálaním zo všetkých strán je možné dosiahnuť tepelnú pohodu obyvateľov už pri takýchto nízkych teplotách,“ dodáva Matejčík.
Univerzál Slovakia je so svojimi šiestimi ľuďmi pobočkou väčšej českej spoločnosti Infraclima. Rovnako ako jej ľudia sa však i slovenskí zamestnanci podieľajú na výskume, projektovaní, výrobe aj na inštaláciách. „Pod celým portfóliom je česká firma. Po tom, ako vznikol dopyt aj na Slovensku, sme rozšírili tieto aktivity i sem.“
S kapilárnymi rohožami prišli aj nemecké podniky, ale testovania v teréne sa chytila najmä česká firma, ktorá ich otestovala a ďalej ich zdokonaľuje na vlastných budovách.
„Dnes už spoločne pracujeme na vývoji zariadenia, ktoré bude teplo a elektrickú energiu vyrábať samo, takže zabezpečí potrebné sálanie z múrov aj bez toho, aby pri tom bolo potrebné slnečné žiarenie,“ uzatvára technický riaditeľ.