StoryEditor

Zamestnávateľovi musíte ukázať, že niečo viete

04.05.2011, 00:00

Prečo ste sa rozhodli odísť pracovať do Nemecka?
Do Nemecka som sa rozhodla odísť z úplne jednoduchého dôvodu -- ako veľa iných mladých ľudí som po skončení vysokej školy chcela vycestovať do zahraničia. Ja som chodila do Nemecka počas štúdia na letnú brigádu. Nemecko som si obľúbila, spoznala veľa ľudí a tak som sa tu po škole vrátila. Ja som momentálne v Dolnom Sasku (Niedersachsen).

Aké ste mali skúsenosti s úradmi?
Po úradoch som zo začiatku absolvovala akýsi maratón. Najskôr ideš na jeden úrad, potom na ďalší. Neskôr sa vrátiš na prvý úrad. A tamojší úradníci potom zas potrebujú potvrdenie z iného úradu. A tak dokola. A všade čakáš.

Prvý krok cudzinca je nahlásiť adresu pobytu na mestskom úrade (Meldebescheinigung). Stačí vám malý poplatok a vybavíte to rýchlo. Pobyt sa musí nahlásiť v každom prípade -- bez ohľadu na to, či pracuješ alebo nie. Slovák sa mohol mohol v Nemecku zdržiavať bez akýchkoľvek problémov 3 mesiace.
Ďalším krokom je hľadanie si práce. Pracovné vízum som vybavila za 5 mesiacov. Treba si ešte založiť účet v banke, čo prebieha úplne bežným spôsobom.

Aká je tam zdravotná starostlivosť v porovnaní s našou?
Zdravotná starostlivosť je tu na dobrej úrovni. Iný je aj prístup lekára k chorému. U každého lekára sa platí poplatok 10 eur na štvrťrok. Keď máte nejaký zdravotný problém a všeobecný lekár vás pošle na nejaké vyšetrenia k inému lekárovi, ak vám napíše doporučenie, u druhého lekára už nemusíte platiť. Za ošetrenie u zubára sa neplatí, aj biele
plomby prepláca poisťovňa.

Čo by ste poradili Slovákom, ktorí sa rozhodnú vycestovať do Nemecka za prácou?
Ak nemajú žiadneho známeho v Nemecku, tak najlepšie je už doma zistiť (napríklad na nete www.www.arbeitsagentur.de), kde chcem pracovať a poslať životopis a pracovnú žiadosť. Najlepšie podľa formulára na internete Europass Lebenslauf a žiadosť Bewerbung tiež požiadaviek Nemcov. Majú radi, keď sa tam toho veľa popíše o sebe, či o firme, v ktorej máte záujem pracovať. Niektoré firmy, ak nemajú záujem, ti pošlú naspäť informáciu so sprievodným listom, že momentálne nemajú voľné miesto, niektoré vôbec neodpovedia a iné vás zavolajú na pohovor. Treba vedieť, že v Nemecku je dosť drahé cestovanie. Napríklad za 5 minútovú cestu vlakom zaplatíte 2 eurá, takže sa tu oplatí kúpiť auto. Ak máš pokročilú nemčinu, je dobré spraviť si kurz nemčiny s certifikátom. Môžete si ho urobiť aj popri práci. Členovia EÚ musia podať žiadosť na Bundesamt, odkiaľ dostanete povolenie na absolvovanie nemeckého kurzu. Aby vám uznali vzdelanie, potrebujete kópiu maturitného vysvedčenia, alebo diplomu so sprievodným listom zo školy, kde ste študovali. Musí to byť preložené do nemčiny alebo angličtiny. Viac informácií na www.berufliche-anerkennung.de.

Aké to bolo vo vašom prvom zamestnaní? Mali ste problém si ho tam nájsť?
Ja som bola celkom spokojná. V mojom zamestnaní to bolo fajn, ale boli tam aj takí, ktorým som musela dokázať, že som ako cudzinka šikovná. Treba sa presadiť. To je ako v škole. Keď si ticho, tak ťa majú za tichého alebo že nevieš, ale ocenia, keď presadíš svoje alebo prídeš s nejakými návrhmi. Takže treba ukázať, že niečo vieš.
S hľadaním zamestnania som nemala problémy. Horšie bolo čakať na pracovné víza, aby som tam konečne mohla začať robiť.

menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/poradca, menuAlias = poradca, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
15. január 2026 14:02