Summit USA a KĽDR podporil dolár, ázijských mien sa nedotkol. Optimistická atmosféra okolo schôdzky Trumpa s Kim Čong-unom podporila dolár, ktorý sa voči jenu pohybuje na trojtýždňovom maxime. Ázijských mien sa však summit nedotkol, pretože investori pozitívny výsledok očakávali a vo svojich kalkuláciách ho zahrnuli už skôr.Pixabay
StoryEditor

Prečo musí dolár ostať svetovou rezervnou menou

13.03.2022, 23:00
Je zmrazenie ruskej centrálnej banky koncom postbretonwoodskej éry?

© The Financial Times Limited 2020. Všetky práva vyhradené.

Za preklad článku zodpovedajú výhradne Hospodárske noviny. Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.

Spojené štáty a ich spojenci v reakcii na inváziu Vladimira Putina na Ukrajinu zakázali styky s ruskou vládou, vyhodili vybrané ruské banky z platobného systému SWIFT a zmrazili aktíva ruskej centrálnej banky.

Dnešnou štandardnou reakciou nie je splácanie dlhov nepriateľovi, ale paralyzovanie ekonomiky agresora. Aj vtedy, ak nebojujete.

Zmrazenie rezerv ruskej centrálnej banky bolo obzvlášť nečakaným, nemilosrdným a efektívnym krokom. Moskve vzalo možnosť zastabilizovať vlastnú menu a rubeľ sa podľa očakávania zrútil. No použitie takejto silnej sankcie vyvolalo obavy...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 13:27