StoryEditor

Menový chaos: Aké sú čínske šance poraziť dolár

31.03.2022, 00:00
Možno predstaviť štyri náhrady dnešných globalizovaných národných mien.

© The Financial Times Limited 2020. Všetky práva vyhradené.

Za preklad článku zodpovedajú výhradne Hospodárske noviny. Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.

Na konci januára Rusko držalo devízové rezervy v hodnote 469 miliárd USD. Táto zásoba sa zrodila z obozretnosti po defaulte v roku 1998 a v nádeji, že Vladimir Putin je aj zárukou štátnej finančnej nezávislosti.

Keď sa však začala jeho „špeciálna vojenská operácia“ na Ukrajine, zistil, že viac ako polovica jeho rezerv bola zmrazená. Meny jeho nepriateľov prestali byť použiteľnými peniazmi. To neovplyvňuje len Rusko. Cielená demonetizácia najglobalizovanejších svetových mien má veľké dôsledky.

Peniaze sú verejným statkom. Globálne peniaze – peniaze, na ktoré sa ľudia spoliehajú pri svojich cezhraničných transakciách a investičných rozhodnutiach – sú globálnym verejným statkom. No poskytovateľmi tohto verejného dobra sú národné vlády. Dokonca aj podľa zlatého štandardu to tak bolo.

V našej ére fiat mien (vládnych) to od roku 1971 platí ešte očividnejšie. V treťom štvrťroku 2021 bolo 59 percent globálnych devízových rezerv denominovaných v...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
18. máj 2022 15:28