Investori už desaťročia nariekajú nad tým, ako zriedkavo externí audítori odhalia podvody v podnikoch. Po každom škandále, od Enronu po Wirecard, sa ozýva: kde boli audítori? Správa Asociácie certifikovaných vyšetrovateľov podvodov zvyčajne ukázala, že audítori sú tí, ktorí odhalia pochybenie len v štyroch percentách prípadov.
V najnovšej správe sa uvádza, že toto číslo kleslo na tri percentá. Horúce linky pre oznamovateľov a iné interné kontrolné mechanizmy možno pomohli niektorým spoločnostiam odhaliť niektoré nekalé praktiky skôr, ale čo v prípade, keď je páchateľom manažment alebo je prehnitá firemná kultúra?
Prieskum Centra pre kvalitu auditu medzi investormi ukázal, že 57 percent z nich si myslí, že súčasný systém často nedokáže odhaliť nezákonné konanie.
Zostáva vám 71% na dočítanie.