To, ako fungujú zákony a inštitúcie 20 rokov po revolúcii, sa pokúsim demonštrovať na krátkom príbehu.
Občan K., ktorému záleží na tom, aby lokalita, v ktorej žije, nebola znehodnotená, sa obráti na súd.
Občan K. upozorní aj hlavného architekta mesta, ktorý sľúbi, že si to preverí a do týždňa sa ozve. Odvtedy uplynul už viac ako rok. Zrejme ešte stále preveruje.
Občan K. sa niekoľko mesiacov hlási na sekretariáte podpredsedu vlády a ministra životného prostredia. Minister sa k možnému prijatiu doteraz nevyjadril. Vlastne medzitým už prestal byť ministrom.
Občan K. sa obráti listom na premiéra, vysvetľuje, že inštitúcie sú bezmocné, zákon nerešpektovaný, vymožiteľnosť práva nulová a vymenuje všetky inštitúcie, na ktoré sa doteraz s nádejou, no bezúspešne obrátil.
Po viac ako mesiaci dostane odpoveď od jedného z riaditeľov úradu vlády, že premiér nemôže zasahovať do kompetencií inštitúcií, ktoré tieto problémy riešia. Dotyčný riaditeľ občanovi K. poradí, na ktoré inštitúcie sa má obrátiť. Sú to, pravdaže, tie isté, o ktorých občan K. písal premiérovi, že sú bezmocné a nekonajú. Ešte aj poradie je približne rovnaké.
Medzitým je nepovolená stavba dokončená. Teda hrubá stavba. Torta je dopečená a pribúdajú už len čerešničky. Jednou z nich sú časté návštevy ministra súčasnej vlády na nepovolenej stavbe. Ak tam chodí nabádať stavebníka B. na dodržiavanie zákona, jeho misie sú zjavne neúspešné.
Nemenej chutnou čerešničkou je záväzné stanovisko magistrátu hlavného mesta, v ktorom sa uvádza, že stavba je v súlade s územným plánom. Stačí laický pohľad na satelitný záber, aby sme sa presvedčili o opaku.
A tak nám v našom krásnom meste pribudne ďalší kapor v akváriu.
Podobnosť spomínaných inštitúcií a funkcionárov v tomto príbehu rozhodne nie je náhodná.
Po tomto príbehu sa mi namiesto záverov tlačia na jazyk otázky. Zákony sú tu na to, aby sme ich dodržiavali alebo obchádzali? Komu to vyhovuje? Budeme sa bezmocne prizerať, ako rastú po Slovensku mohyly korupcie, ohyzdné pamätníky arogancie, sily peňazí a zneužívania politického vplyvu? Kam sa podela verejná mienka? Dočkáme sa nástupu novej garnitúry bez masla na hlave? Predstaví sa nám zostava schopných ľudí, o ktorých nikto nebude môcť povedať, že kradli menej či viac za toho alebo onoho? Nastúpi generácia mladých, ktorí napíšu zlatými písmenami dátum vzniku právneho štátu na Slovensku? Napriek všetkému osobne tomu verím a už teraz im držím palce! Teším sa na to, že o 20 rokov napíšem veselší príbeh.
Milan Kňažko |