StoryEditor

Všetci sa zídeme v jednej poisťovni?

06.11.2012, 23:00

Podľa harmonogramu sa v roku 2014 vrátime v zdravotníctve k monopolu. Vláda schválila práce na projekte jednej zdravotnej poisťovne. Ak to nepôjde podobrotky, tak súkromné poisťovne znárodní.

Bezplatné a drahé
Slovenské zdravotníctvo má pritom aspoň tucet dôležitejších problémov, než je počet zdravotných poisťovní na trhu.
Nie je definovaný rozsah hradenej starostlivosti. V čakacích zoznamoch vládne netransparentnosť. Chýbajú diagnostické i liečebné štandardy. Nemeria sa kvalita. Nezverejňujú sa spotrebiteľské rebríčky. Pacienti platia z vlastného vrecka v "bezplatnom" zdravotníctve najviac v Európe. Pri verejnom obstarávaní v štátnych nemocniciach sa ročne strácajú desiatky miliónov eur.
Monopol zdravotného poistenia nie je liekom na žiaden z týchto problémov.

Politický projekt
Naposledy sme na Slovensku mali takýto systém pred rokom 1993. Dôsledky, ktoré monopol štátu v zdravotníctve priniesol, cítime dodnes. Stredná dĺžka života sa za 25 rokov (1965 -- 1990) v civilizovanej Európe predĺžila o 4 až 6 rokov. U nás stagnovala, u mužov sa dokonca znížila.

Súkromné poisťovne s vládnym zámerom nesúhlasia. Analytici poukazujú na chýbajúce odborné argumenty. Právnici varujú pred možnou protiústavnosťou a následnými drahými arbitrážami. Tisícky občanov podpísali hromadnú pripomienku proti takejto zmene. Premiér však trvá na svojom. Je jasné, že ide o projekt politický, nie o projekt odborný.

Odpútanie pozornosti
Mandát od voličov nie je bianco šek. Vláda nemôže robiť čokoľvek len preto, že má momentálne v parlamente 83 poslancov.
Znárodnenie poisťovní je bezpochyby najvýraznejšia zmena, ktorú Smer-SD plánuje urobiť v tomto volebnom období. Je preto zarážajúce, že tento zámer strana zatajila pred voličmi. Vo volebnom programe sa Smer o tomto pláne vôbec nezmienil, bilbordy boli plné "istôt". V programovom vyhlásení vlády je hromada slovného balastu -- ale o vyvlastňovaní poisťovní ani slovo.

Zámer znárodniť poisťovne slúži na odpútanie pozornosti od iných, podstatne akútnejších problémov a tém. Odčerpáva energiu i čas ľudí, ktoré mohli byť využité užitočnejšie. Ako vláda naloží so mzdami sestier a lekárov? Ako chce vláda riešiť nevýhodné nákupy v štátnych nemocniciach? A čo s ich neustále rastúcim dlhom?

Šetrenie so stratou
Slovenské zdravotníctvo má problémy, nebudem predstierať, že nie. Vláda však nepresvedčila, že nový systém bude lepší než ten, ktorý na Slovensku máme dnes.

Pacienti v krajinách, kde majú systém jednej poisťovne, čakajú dlhšie na plánované operácie. V pluralitných systémoch sú naopak poistenci spokojnejší. Nečudo -- ak by neboli spokojní, prejdú ku konkurencii. V monopole nemajú na výber.

Istá nie je ani úspora prevádzkových nákladov. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa má totiž vyššie prevádzkové náklady než súkromné poisťovne. Pracuje v nej viac zamestnancov na 100 000 poistencov, sedia vo väčšom počte kancelárií.

Rozdiely medzi štátnou a súkromnými poisťovňami sú aj vo výbere poistného. To, čo by sa po znárodnení "ušetrilo" na zisku, sa stratí na zhoršenom výbere poistného.

Prínosy v hmle
Prínosy projektu sú preto zahalené hmlou. Rovnako sú nejasné aj náklady celej operácie. Vláda nevie, koľko to bude stáť. Odhady sa pohybujú v stovkách miliónov eur. Peniaze, ktoré by zdravotníctvo určite dokázalo využiť lepšie. V prospech pacientov, v prospech zdravotníkov.

Preto považujem projekt jednej monopolnej štátnej zdravotnej poisťovne za zlé riešenie. Ak by sa projekt naozaj dostal až do finále, slovenské zdravotníctvo to poškodí.

Kto je Viliam Novotný
Po vyštudovaní Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pracoval ako neurochirurg. Vo voľbách 2006, 2010 a 2012 bol zvolený za poslanca NR SR za SDKÚ-DS. V rokoch 2002 -- 2006 bol poradcom predsedu vlády pre zdravotníctvo. V súčasnosti je členom zdravotníckeho výboru národnej rady, podpredsedom Regionálneho zväzu SDKÚ-DS v Košickom kraji a poslancom v regionálnom zastupiteľstve Košického samosprávneho kraja.

menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare-hn, menuAlias = komentare-hn, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
29. december 2025 09:18