StoryEditor

Inovácie to na Slovensku majú ťažké

18.11.2013, 08:24
Diskusia v HN

Európska únia je klubom krajín, ktoré si uvedomujú, že v globalizujúcom sa svete je nevyhnutné robiť všetko pre to, aby jednotliví členovia vyvíjali maximálnu snahu na podporu konkurencieschopnosti Európy. Len tak môže obstáť, len tak môže napredovať, len tak môžeme byť konkurencieschopní.

Celý svet si uvedomuje, že nevyhnutným predpokladom na podporu konkurencieschopnosti je vytváranie inovácií a umožnenie, aby mohli vzniknúť, aby sa mohli uchytiť, aby mali šancu byť uvedené do života. Je zrejmé, že inovácie majú šancu tam, kde je sloboda, pretože len v slobode sa môžu rodiť nové myšlienky. Slovensko je od čias tvorby silnej kapitálotvornej vrstvy poznačené snahou o udržanie sa pri moci štruktúr, ktoré veľmi často prispôsobujú firmy svojmu základnému cieľu – udržaniu moci akýmikoľvek prostriedkami. V takomto prostredí sa skutočne nerodia inovácie. V takomto prostredí sa nové myšlienky nedostanú do života. V takomto prostredí sa inovátori nedokážu dostať k zdrojom na uplatnenie inovácií, nikto im totiž nedá úver – lebo nemajú 30 percent vlastného kapitálu. Preto Slovensko neinovuje, nie je konkurencieschopné, preto mladí schopní ľudia opúšťajú túto krajinu. Nič nenasvedčuje tomu, že sa to v najbližších rokoch zmení.

Inovátori majú minimálnu šancu aj na získanie akýchkoľvek grantových zdrojov, pretože sa nemienia podriadiť a zbaviť sa svojej slobody. Schvaľovanie podpory na inovácie je silne poznačené lobizmom a vopred rozdelenými zdrojmi na nezmysluplné projekty. Tí, ktorí predkladajú svoje projekty, majú nespočetné množstvo skúseností s neobjektívnym zaujatým hodnotením, neskutočným punktičkárením pri schvaľovaní už raz schválených platieb, vyhľadávaním zámienok, ktoré nasvedčujú navodzovaniu korupčného správania. Prostriedky na výskumné úlohy sú vopred rozdelené, napriek tomu že ide o výskumy, ktoré iba teoreticky môžu byť inováciami, čo len teoreticky uplatniteľnými v praxi. Preto Slovensko neinovuje a je na chvoste.

Európska únia, s minimálnymi vlastnými energetickými zdrojmi, si uvedomuje, že konkurencieschopnou bude len vtedy, keď bude príťažlivá, keď bude sebestačná. Preto Európska únia vymyslela klimatické balíčky, preto chce svoje energetické potreby absolútne minimalizovať, čo sa nedá inak, ako znižovaním energetickej spotreby. Preto Európska únia ustavične hľadá, ako urobiť efektívnymi a konkurenčneschopnými obnoviteľné zdroje energie. Slovensko musí byť rado, že je v klube krajín, ktoré síce predstavujú len 15 percent z celého sveta, ale uvedomujú si renesanciu ozaj úprimného a čestného vzťahu ku svojej zemi. Toto nemôže byť len zbožným prianím aktivistov.

Inovácie, konkurencieschopnosť a demokracia sa nerodia v totalitných režimoch, ale v režimoch slobodného prístupu k informáciám a v slobode ako takej. Je preto úplne nevyhnutné, ak chce Slovensko obstáť, aby využívalo pre svoj pokrok, riadenie, usmerňovanie práve názory slobodných ľudí. Ľudí nepodriadených svojmu postaveniu, majetku, vzťahom či záväzkom. Takýto potenciál nám prináša plné členstvo v Európskej únii. To, že je snahou únie postaviť zmysluplné normy fungovania ekonomiky, práva, podnikania, rozvoja, ktoré nám síce určia pravidlá, ale nemôžu nám robiť úplne nezmyslené prekážky na ceste k úspechu. Jednotlivé členské štáty musia rešpektovanie týchto pravidiel považovať za svoju česť a nemali by stále hľadať výhovorky či lobing, ako sa vyhnúť ich plneniu. V takomto prostredí môže Európska únia ozaj dlhodobo konkurovať a byť príťažlivou pre svojich obyvateľov.

01 - Modified: 2005-09-18 20:26:51 - Feat.: 0 - Title: Zisk pošty predstihol očakávania
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare-hn, menuAlias = komentare-hn, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
05. november 2024 11:56