Komentár vyšiel 4. mája 2014
To, čo sa práve deje na Ukrajine, už nie je len vnútorný konflikt. Minimálne od tohto víkendu je to medzinárodná vojenská konfrontácia. Alebo skrytá vojna veľmocí, od ktorej je len krok k otvorenej...
Túto zrážku pritom nevyprovokovali len Rusi, ako sa to povrchne interpretuje v médiách. Rovnako zhubnú úlohu má v tejto hre aj Západ. Konkrétne Spojené štáty a EÚ. Áno, je pravda, že Rusi vyzbrojujú a vojensky kryjú separatistov na východe Ukrajiny. Rovnako je však pravda aj to, že ešte pred nimi to isté urobili-a stále robia-Spojené štáty s EÚ na západe Ukrajiny... Kľúčovou udalosťou bola návšteva amerického viceprezidenta Bidena v Kyjeve pred dvoma týždňami, keď ukrajinskej vláde prisľúbil finančnú aj vojenskú pomoc. Bez podpory Američanov by si ukrajinská vláda nikdy nedovolila poslať armádnu pechotu proti vlastným ľuďom. Krátko po Bidenovej návšteve Kyjeva Američania poslali 600 vojakov do Poľska a Pobaltia. Cez víkend ich posilnili európski spojenci z NATO, ktorí do oblasti vyslali päť bojových lodí a bližšie nešpecifikovaný počet vojakov.
Boje na Ukrajine pritom dnes nie sú až také podstatné. Oveľa podstatnenjšie sú skyté vojenské operácie Rusov a NATO v zákulisí. Rusi skoncentrovali na Kryme a na východnej hranici bojové letectvo a ťažkú pechotu. Američania zas stiahli svoje európske vojenské zálohy do Poľska a Pobalitia, kde chystajú rozsiahle bojové cvičenia. Scéna pripomína studenú vojnu. Američania a Rusi demonštrujú silu, zastrašujú sa a cez vojenské rozviedky bojujú o Ukrajinu-priamo na území Ukrajiny.
Na ukončenie konfliktu pritom stačí málo-splniť požiadavky miliónov ruských Ukrajincov. Sú známe (a ignorované) už od decembra. Chcú federalizáciu Ukrajiny. A dohodu, že ostane vojensky neutrálna.
Inými slovami: Európu (Ukrajinu) by dnes neobťažoval nijaký vojenský konflikt, keby sa Američania nepotrebovali rozťahovať s NATO až pred Moskvu.
Dag Daniš: Komentár je pokračovanie spravodajstva inými prostriedkami