Po stretnutí so Zuzanou Čaputovou hovoril o boji proti korupcii, ktorú už v roku 2018 nazval „apokalypsou demokracie“.TASR
StoryEditor

Pápežovo varovanie pred rúhačským liberalizmom sme prepočuli

20.09.2021, 00:00
Františkova kritika ideologickej kolonizácie zaznela aj v Bratislave

Keď Marian Kotleba v decembri zvolával zhromaždenie proti vláde a protipandemickým opatreniam, hrozil, že ide o holé prežitie národa a štátu a priaznivcov burcoval zvolaním Mor ho! Nebol prvý ani posledný.

Báseň Sama Chalupku často zneužívajú samozvaní bojovníci proti „liberálnemu fašizmu“, ktorí sa štylizujú do úlohy posledných obrancov slobody. Mor ho! je pre nich výkrikom neustále ohrozeného, utláčaného a ukrivdeného národa, ktorý sa uzatvára pred svetom, pretože „Slovän na svojom seje i žne len na svojom, cudzie nežiada“.

Báseň však pokračuje slovami „Ale keď na naše dvere zaklope ruka cudzia v úprimnej dôvere: kto je, ten je; či je on zblíza, či zďaleka: Vo dne, v noci na stole dar boží ho čaká.“ Nie plamennú bojovú strofu, ale práve tento apel na solidaritu a spolupatričnosť spomenul pápež František počas svojej návštevy Slovenska.

Úryvok síce zaznel v jeho prejave počas stretnutia s členmi Ekumenickej rady cirkví, no zhŕňa celú myšlienku jeho návštevy, cirkevnú i politickú. Jej motívom bola väčšia otvorenosť...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 23:23