Prezident Joe Biden je presvedčený, že nerobiť nič je viac ako intervenovať proti silnému doláru, ale ekonomické argumenty tejto politiky sú slabé. FOTO: Reuters
StoryEditor

Biden by mal zasiahnuť proti silnému doláru

11.10.2022, 15:27
  • Práve teraz nastal čas, aby Bidenova administratíva intervenovala proti silnému doláru. 
  • Logika, že silný dolár pomáha znižovať infláciu, je do veľkej miery nesprávna.
  • Keď dolár klesne o jedno percento, inflácia v USA sa zvýši len o 0,03 percenta. Keď tak klesnú meny ostatných krajín, inflácia rastie trikrát rýchlejšie a v rozvíjajúcich sa ekonomikách až šesťkrát rýchlejšie.

Rastúci kurz dolára v posledných mesiacoch ukázal svoju moc nad svetom, čo ešte viac zvýšilo napätie na finančných trhoch. Väčšina analytikov pripisuje prudký nárast dolára v uplynulom roku zvyšovaniu úrokových sadzieb, ktorými Fed bojuje proti inflácii. Z dolára sa však stala búracia guľa, ktorá ničí oveľa viac, než by sa dalo očakávať na základe základných faktorov vrátane rozdielu medzi úrokovými sadzbami v USA a vo zvyšku sveta.

Za jeho mimoriadne prudkým nárastom stoja investori, kt...

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare-hn, menuAlias = komentare-hn, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
16. január 2026 11:35