archív SAV
StoryEditor

Komu má slúžiť veda?

07.11.2017, 23:00

Aj v tomto čase, aj v minulosti sa na Slovensku vedie či viedla debata o tom, komu má slúžiť „slovenská“ veda. Aby bolo jasné, „slovenská“ veda neexistuje, je iba veda, bez národnostného či štátneho adjektíva. Na druhej strane, význam slova „slovenská“ veda sa dá chápať aj tak, že jej obsah bude vymedzovať niekto na Slovensku. A už sme pri merite veci. Mnoho podnikateľov na Slovensku, rovnako v deväťdesiatych rokoch, ako aj dnes, hovorí, že spoločnosť žije z ich daní a veda má láskavo uznať tento fakt. „Naše peniaze prúdia do školstva, rozpočtu SAV aj do Agentúry pre vedu a výskum, tak láskavo robte to, čo potrebujeme.“ Drastickejšie sa vyjadril istý nemenovaný čerstvý majiteľ obrovskej fabriky v deväťdesiatych rokoch: „Buď robíte pre nás, alebo vás nepotrebujeme! Kúpime si výsledky v zahraničí.“ Potiaľ vášnivé reminiscencie, málo racionálne, s kultúrou vyspelého sveta nekompatibilné.


Všetci vieme, že Slovensko má podvyživený systém financovania vzdelania aj vedy. Je samozrejmé, že ako spoločnosť musíme nielen rešpektovať, ale aj si ceniť tých, ktorí vytvárajú komodity, HDP, a tým zlepšujú aj materiálnu úroveň nášho života. Na druhej strane, vyspelá spoločnosť takto vytvorené trhové hodnoty primárne neprideľuje ich výrobcom, to by sa robotníci z našich fabrík mali veľmi dobre. Zisk z daní rozdeľuje podľa predstáv jej lídrov o ekonomickom, sociálnom, kultúrnom rozvoji štátu.


Čo má teda veda na Slovensku robiť? Použijem príklad z Fínska. Nokia dosť dlhý čas diktovala a dotovala významnú časť výskumu vo Fínsku. Tým, že Nokia sa na trhu neudržala a stratila kontakt v ekonomickej súťaži, veda vo Fínsku mohla utrpieť, a to práve preto, že štát sa na Nokiu významne spoľahol. Avšak, opak bol pravdou. Veda vo Fínsku nikdy nebola previazaná len s požiadavkami trhového giganta, štát ju z daní fínskych firiem a občanov spoľahlivo financoval, a aj preto pád Nokie vedu vo Fínsku nepoložil. Fíni sú lídrami vo výskume aj v inovačnom faktore na svete naďalej. Hlavne preto, že veda nebola „fínska“.


Aké je poučenie? Na Slovensku potrebujeme podporu výskumu, kvalitného výskumu. Akého? Podľa mňa vynikajúceho základného výskumu, výskumu pre potreby priemyslu a spoločnosti (tie treba jasne definovať) a výskumu našich národných potrieb a špecifík. Tie posledné nikto za nás neurobí! Nepodceňujme ich.


A teda, komu má slúžiť veda? No predsa nám, obyvateľom Slovenska, a tým aj obyvateľom tejto planéty.

01 - Modified: 2023-10-03 13:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Prehralo vo voľbách bratislavské elitárstvo? 02 - Modified: 2023-09-27 13:30:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: O predvolebných úzkostiach a utláčaných katolíkoch 03 - Modified: 2023-09-06 07:35:19 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: O syndróme podvodníka a ďalších diagnózach 04 - Modified: 2023-08-26 07:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Inakosť je pre spoločnosť prijateľná, pokiaľ ju nie je vidieť 05 - Modified: 2023-07-27 10:07:47 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Potrebuje Bratislava Pride?
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
05. október 2023 05:16