TASR/František Iván
StoryEditor

Nedajme si ukradnúť November

25.11.2021, 23:00

Žijeme zložité a ťažké časy. Ako predseda samosprávneho kraja vidím a cítim, že zdravotníci v našich nemocniciach pracujú na pokraji svojich síl. Čelia náporu pacientov, ťažkým podmienkam a aj doteraz nevídanému napätiu a agresivite síce menšej, ale o to hlučnejšej časti verejnosti.

Pred 32 rokmi sme sa na námestiach dokázali spojiť za spoločný cieľ. Slušne a nenásilnou formou sme v novembri 1989 porazili zlo veľkých rozmerov. Vyštrngali sme si slobodu kľúčmi.

Práve dnes, keď by nám spomienka na pokojné, ale nekompromisné vzopätie mohla ísť príkladom, sme si emóciu a odkaz Novembra ´89 nechali ukradnúť. Namiesto rozhovorov o nadčasových, stále platných hodnotách slobody, zodpovednosti a pravdy sme v týchto dňoch počúvali o pochodoch neonacistov, zhromaždeniach antivaxerov a antirúškarov či o straníckych snemoch vládnych i opozičných politických subjektov. Akurát sa nám v tom všetkom stratil November a boj za slobodu, pokojné a kultivované vystupovanie, odvaha a nádej na dôstojnejší život.

November ´89 nás spájal v túžbe po slobodnejšom a spravodlivejšom žití. Dnes nás často omnoho viac ideí rozdeľuje ako spája, veľmi radi sa postavíme za akékoľvek proti, málokedy sme pripravení ísť s kožou na trh a podporovať niečo za.

A pritom každý mesiac, dokonca aj každý deň môžeme mať November ´89. Pred tridsiatimi rokmi sme stáli proti systému, dnes stojíme proti sebe. Ale aj dnes, každú chvíľu, zápasíme o to, aká bude naša spoločnosť, aké hodnoty uznávame a v akej krajine budú vyrastať naše deti.

Verejný priestor a politickú scénu ovládajú v čoraz väčšej miere nenávisť, hnev a neodbornosť. Na druhej strane – je to len o nás. Odmietnime vulgárnosť a nenávisť, povedzme nie stupňovaniu napätia, absencii odbornosti a neschopnosti sebareflexie. Odmietnime urážlivé správanie, ktoré je za čiarou.

Všetci máme slobodnú vôľu a žijeme v slobodnej krajine. Každý z nás môže prispieť svojou troškou do mlyna, k slušnejšiemu, kultivovanejšiemu Slovensku. Práve slušnosť, kultivovanosť a pokojné riešenie situácie sa môžu stáť základnými prvkami, ktoré nás začnú spájať, pretože chceme inú, lepšiu krajinu. Agresivita a vulgárnosť nikdy nikomu nepomohli. Naopak, rešpekt, snaha o pochopenie a zodpovedné rozhodnutia posúvajú veci dopredu.

Preto, ak druhí kričia, zostaňme v pokoji. Ak klamú, hovorme pravdu. Ak sú vulgárni, buďme slušní. Ak si vymýšľajú, ukážme fakty. Ak zabúdajú na ľudí a na obete ich predkov, my nezabúdajme. A ak vyvolávajú strach, nestrácajme nádej.

01 - Modified: 2022-10-29 22:37:51 - Feat.: - Title: Majerský už oslavuje. Zvolených poslancov vyzval na spoluprácu 02 - Modified: 2022-10-13 13:13:12 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Vystrelila zbraň a politici zakričali: Hopla! 03 - Modified: 2022-10-16 18:17:10 - Feat.: - Title: Redaktor Brainee o streľbe na Zámockej: Matúš bol prvý, ktorého som držal za ruku a nehanbil sa za to 04 - Modified: 2022-10-02 13:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Horí ohník, horí. A kde sú požiarnici? 05 - Modified: 2022-08-26 14:01:06 - Feat.: - Title: Investícia do energetiky ako príležitosť?
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
24. november 2022 21:12