Ján OravecTASR
StoryEditor

Slovensko hlási objav tmavej hmoty

21.12.2017, 23:00

Vedci už desaťročia tušia, že takmer 85 percent celkovej hmoty vo vesmíre tvorí takzvaná tmavá hmota, ktorá bola pre nich dlho neviditeľná. Ak si slovenskú ekonomiku aspoň na chvíľu predstavíme ako malý vesmír, tak aj v ňom sa nachádza obdoba tmavej hmoty. Je ňou všadeprítomná regulácia podnikania, ktorá je väčšinou – paradoxne – neviditeľná.

Nevidí ju široká verejnosť, pretože s reguláciou podnikania sa priamo nestretne. V celom jej rozsahu ju nevidia dokonca ani sami podnikatelia, pretože v ekonomike sa vyskytuje s nerovnakou intenzitou.


Zábudliví regulátori
Najväčší problém však je, že ju nevidia ani jej „stvoritelia“, ministerskí úradníci a politici vo vláde a v parlamente. Sekundu po jej stvorení na ňu zabudnú a prestanú ju vnímať.


Len tak sa dá vysvetliť inak nepochopiteľná vec, ktorou je dlhodobé podceňovanie masívneho nárastu regulácie, počtu prijímaných zákonov, čo niekedy až znemožňuje podnikanie. Vedci sa s neviditeľnosťou tmavej hmoty nezmierili. Tento rok ohlásili, že sa im podarilo urobiť jej prvé snímky.


My sme sa s neviditeľnosťou regulácie tiež nezmierili. V roku 2012 sme vytvorili projekt Byrokratický nezmysel roka. Združenie mladých podnikateľov Slovenska je jeho vyhlasovateľom, Združenie podnikateľov Slovenska odborným garantom, Republiková únia zamestnávateľov jeho partnerom. Dôležitou súčasťou projektu je aj Slovak Business Agency, ktorá od roku 1993 funguje ako jedinečná platforma verejného a súkromného sektora na podporu malého a stredného podnikania.


Náš projekt je vzácny v tom, že aspoň malú časť regulácií, s ktorými dennodenne musia zápasiť podnikatelia, predkladá zodpovedným vo viditeľnejšej forme. Dáva šancu verejnosti najprv nominovať a potom hlasovať za najabsurdnejší spomedzi desiatky vybraných byrokratických nezmyslov.


Počúva aj vláda
A robí to úspešne, o čom svedčí fakt, že polovica z vládneho balíčka opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia pochádza zo zoznamu nezmyslov nominovaných v rámci niekoľkých ročníkov projektu. Podnikáte a nebaví vás behať po úradoch? Prekáža vám absurdnosť niektorých povinností? Využite ešte zostávajúcich niekoľko dní a zúčastnite sa na on-line hlasovaní na byrokratickynezmysel.sk. Podporíte tak dobrú vec.

01 - Modified: 2022-08-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Česká národná banka po sérií zvyšovania ponechala úrokové sadzby 02 - Modified: 2022-08-04 12:15:55 - Feat.: - Title: Aký vplyv môže mať spor medzi Taiwanom a Čínou na akciové trhy? 03 - Modified: 2022-07-29 11:04:53 - Feat.: - Title: Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre 04 - Modified: 2022-07-29 08:54:02 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako fašisti na Slovensku získali väčší rešpekt ako queer ľudia 05 - Modified: 2022-07-27 10:36:49 - Feat.: - Title: Vyhrať treba za každú cenu, káže tradícia ZSSR. Budúcnosť Ukrajiny spečatí to, ako veľmi sa odlíši od Ruska
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
07. august 2022 21:00