FotoHN
StoryEditor

Zabudnime teraz na diaľnice

27.10.2019, 23:00
Neriešime skutočné problémy a nevyužívame skutočné nástroje

Politici, médiá, všetci to vedia, akurát, že to nefunguje. Urobíme infraštruktúru, potom príde investor a naše regióny začnú prekvitať. K šťastiu nám teda chýba diaľnica, na nej to stojí, lenže súvislej diaľnice na východ a na stred sa už moja generácia nedožije, takže je to vlastne neriešiteľná situácia. A ľudia to vedia, preto z východu aj zo stredu krajiny odchádzajú a keď si majú vybrať, či hypotéku na celý život za dom obmedzenej kvality spolu so zápchami pri Bratislave, alebo rovno zahraničie, kde je aspoň nejaká šanca, že ich deti získajú dobré vzdelanie a budú sa mať lepšie, tak často volia emigráciu.

Odchádzajú nám tí, čo by tu mali ostať a pretvárať spoločnosť, školstvo a verejnú správu, a ostávajú nám nespokojní mladí a starí, najprv poškuľujúc, dnes sa na plno hrdlo hlásiac k radikalizmu. A nie je to len sentiment za minulými zriadeniami, lebo už nielen k socializmu, ale aj k ľudáctvu sa nám hlásia, no tiež nespokojnosť s privatizáciami, so štátnymi zákazkami a s nešťastnými európskymi fondmi.


Donekonečna diaľnice. Pritom chudobnejšie okresy sú aj pri diaľnici a bohatšie zase mimo nej. Omnoho dôležitejším indikátorom bohatstva regiónov je podiel vylúčených Rómov, ktorí pribúdajú a vďakabohu za to, lebo keď emigrujú ostatní, oni predstavujú potenciál do budúcnosti. A potom je ešte jeden indikátor.

Riešime pri regionálnom rozvoji to, čo máme riešiť, alebo si z neznalosti a nezáujmu o úspechy v zahraničí voľkáme v našom „nedá sa nič robiť“? Obávam sa, že neriešime skutočné problémy a nevyužívame skutočné nástroje.

Po prvé, o regionálny rozvoj sa nemôžu starať múdri úradníci a všetci ostatní v Bratislave. Náš prístup, že my najmúdrejší sme sa zišli v hlavnom meste a dobre vieme, čo regióny potrebujú a chceme im dobre, je úplne mimo. My sa nevieme postarať ani o Bratislavu, aby sa v nej dobre žilo súčasným obyvateľom a aby vedela prijať nových. Regióny potrebujú rozhodovacie právomoci. Ľudia musia o sebe rozhodovať, centrálna vláda im vie v mnohom pomôcť a poradiť, ale gro leží v komunite, obci, aglomerácii. Volení predstavitelia samosprávy sa musia starať o svoje ekonomiky tak, aby bežný starosta a podnikateľ nemal dôvod cestovať do Bratislavy.

Po druhé, áno, ak posilníme regióny, budeme musieť posilniť expertízu a akcieschopnosť aj centrálnej vlády. A prídu neúspechy, lebo nie všade máme výkonných starostov a systém bol dlho nastavený na vybavovanie, a nie na výsledky. Ibaže inej cesty niet. Silné regióny sa potom postarajú aj o diaľnice.


01 - Modified: 2024-03-27 23:00:00 - Feat.: - Title: Čaká sa na objav. Čo bude prelomová zbraň, ktorá rozhodne vojnu na Ukrajine? 02 - Modified: 2024-03-25 10:01:42 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Slovensko bude mať pokoj, ak bude mať funkčné zdravotníctvo 03 - Modified: 2024-03-13 21:13:27 - Feat.: - Title: Populačný kolaps nie je sci-fi. Pokles plodnosti je možno najdôležitejší trend našej doby 04 - Modified: 2024-03-05 23:00:00 - Feat.: - Title: Ako pokrokári zničili drogami mesto Portland. Je ako dystopický prízrak 05 - Modified: 2024-02-22 09:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Martina a Peter by mohla byť zábavná reality show, avšak toto je realita
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
21. apríl 2024 23:17