Organizácia OECD upozorňuje krajiny s regionálnymi rozdielmi na potenciál rastu HDP, ktorý im uniká pomedzi prsty.
Slovensko je spomedzi všetkých 38 krajín OECD na prvej priečke s veľkým náskokom pred ostatnými krajinami. Potenciál rastu HDP je ukrytý v presune kompetencií a financií na nižšiu ako štátnu úroveň. To znamená na obce alebo regióny.
OECD vypočítala, že takáto štrukturálna reforma slovenských regiónov bude viesť k rastu až do výšky 10 percent HDP celého Slovenska. To je hospodársky rast, ktorý by nás preniesol ponad väčšinu ekonomických kríz v histórii. Mimochodom, jednu takúto krízu máme pred sebou.
Dôsledkom presunu kompetencií na nižšiu úroveň je vyrovnanie regionálnych rozdielov, daňová súťaž a zvýšenie efektivity verejnej správy. Jednoducho firma v regióne, kde nedostáva od štátu služby v podobe napríklad absolventov vysokých škôl alebo infraštruktúry, nebude platiť rovnaké dane ako v regióne, kde tieto služby dostáva. Samosprávy by sa v tomto systéme mohli rozhodnúť, či služby financovať budú alebo vyberú menej daní. Daňová autonómia samosprávy je v iných krajinách bežná prax.
Vyrovnanie regionálnych rozdielov však zákonite znamená, že potenciálny rast 10 percent HDP nebude geograficky rovnomerne rozložený. Chudobné regióny budú rásť omnoho viac.
My v iniciatíve Výkrik z regiónov odhadujeme, že niektoré regióny na východnom Slovensku a na juhu Banskobystrického kraja dosiahnu na hospodársky rast nad 30 percent regionálneho HDP.
Na tento potenciálny rast chudobných regiónov sa dá pozerať aj inou optikou. Kým sa táto štrukturálna reforma regiónov neuskutoční, je nevyužitý potenciál 30 percent HDP pomyselnou regionálnou daňou. Túto daň platia chudobné regióny za to, že Slovensko necháva príliš veľa kompetencií a financií na centrálnej úrovni v Bratislave.
Táto 30-percentná daň je pre ľudí v regiónoch neviditeľná. Málokto si študuje analýzy OECD o regionálnych rozdieloch. 30 percent regionálneho HDP je však také ohromné číslo, že sa zákonite musí niekde prejaviť. Táto daň sa prejavuje v zlých životných a pracovných podmienkach v chudobných regiónoch, v nekvalitných službách, v odchode mladých ľudí z týchto regiónov či v mnohom ďalšom. Sekundárnym javom je nárast extrémizmu, dlhodobej nezamestnanosti a iné patologické javy.
Vo Výkriku z regiónov sme sa zhodli, že práve toto je pre Slovensko najdôležitejšia reforma. Na jej presadenie sme založili Alianciu za silné regióny.
Autor je podpredseda Správnej rady Aliancie za silné regióny.