Hovorí sa, že chudší znamená zdravší, lepší a krajší. Myslím si, že to platí aj na náš Zákonník práce. Zoštíhlenie by mu pristalo.
Zložitý kódex
Súčasný Zákonník práce je svojou štruktúrou a obsahom príliš komplikovaný predpis. Má to svoj zmysel pre väčších zamestnávateľov napríklad v priemysle a ďalších odvetviach ekonomiky, ako je strojárstvo, elektrotechnický priemysel, energetika, stavebníctvo a podobne. V týchto odvetviach je potrebná „silná ochrana“ zamestnancov, najmä pokiaľ ide o bezpečnosť a ochranu zdravia o práci, rozvrhovanie pracovného času, čas odpočinku, dôsledné definovanie pravidiel pri prekážkach v práci, pri vzniku i ukončení pracovného pomeru a podobne. Súčasne väčší zamestnávatelia majú prostriedky na rozsiahlejší administratívny aparát, zvyčajne majú silné personálne a mzdové oddelenia.
V opačnej situácii sú menší zamestnávatelia, ktorým komplikovaný Zákonník práce bráni v ďalšom rozvoji a prijímaní nových zamestnancov, často úplne zbytočne.
Zároveň platí, že nie každá profesia, nie každý zamestnanec v praxi potrebujú takú „silnú ochranu“, akú dnes poskytuje všetkým zamestnancom súčasný Zákonník práce. Niektoré jeho pravidlá nie sú v duchu súčasnosti v prípade rôznych nových, respektíve prudko sa rozvíjajúcich povolaní. Napríklad obdobie pandémie ukázalo, že práca z domu nie je na škodu ani zamestnancom, ani zamestnávateľom, práve naopak. Pričom práve táto forma práce je typická tým, že si zamestnanec sám organizuje pracovný čas, nemá automatický nárok na príplatky za sobotu, nedeľu, nočnú prácu či prácu vo sviatok a – radi sme si na to zvykli.
Závislá a samostatná práca
Zjednodušenie Zákonníka práce pre niektoré profesie má svoje opodstatnenie. Osobitné pravidlá zamestnávania by boli vhodné pre zamestnania na polceste medzi typickou závislou prácou a samostatnou činnosťou. Znakom takejto práce je napríklad to, že sa často vykonáva z domácnosti, zamestnávateľ neurčuje zamestnancovi pracovný čas, zamestnanec do značnej miery pracuje samostatne, ale je závislý od zamestnávateľa napríklad kvôli koordinácii s inými zamestnancami, využíva pracovné prostriedky, znalosti a kontakty zamestnávateľa atď. Príkladom sú „digitálne“ povolania, tvoriví zamestnanci, pracovníci v IT sektore, zdieľaná ekonomika, umelci alebo profesionálni športovci. Profesionálni športovci už „svoj“ Zákonník práce majú – v zákone o športe, a športové hnutie je spokojné.
Autor kandiduje za stranu Demokrati.