Robíme, čo dáva zmysel. V benefitoch poistencom, v platobných mechanizmoch poskytovateľom. Vždy pritom vychádzame z dát. Nie z individuálnych neoverených názorov či pocitov. Kvalitné údaje sú pre súkromný sektor, zdravotníctvo nevynímajúc, alfou a omegou úspechu a predpokladom ďalšieho rastu. Škoda, že pre štát je rozhodovanie na základe nich stále skôr veľkou neznámou.
V zahraničí je bežné zdieľanie kvalitných registrov (bez porušenia GDPR) s odbornou verejnosťou. Open data koncept, z ktorého vedia čerpať analytické kapacity univerzít a zodpovední za zdravotnú politiku, víta každá vyspelá odborná spoločnosť. No u nás je to bieda. Len pohľad na dáta o obezite je zúfalý – vyzerá to podľa nich tak, že sme najštíhlejší spomedzi vyspelého sveta. Pretože údaje, ktoré majú zdravotné poisťovne od lekárov, hovoria, že na Slovensku má obezitu len 25-tisíc ľudí. To je, samozrejme, nezmysel. No aj tak, nevzdávame sa a v súlade s obmedzeniami GDPR robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme minimalizovali zlyhania štátu a dávali akademickej obci podporu a spätnú väzbu, ako na tom na Slovensku stojíme a najmä, aby sa robili rozhodnutia podložené dôkazmi, nie pocitmi.
Napríklad naša analýza farmakoterapie vysokého krvného tlaku zaujala kardiológov na Európskom kongrese v Amsterdame. Obdobné dáta majú lekári k dispozícii len v niektorých európskych krajinách, napríklad vo Švédsku.
Kolegovia prezentovali zo stratégie údaje o tom, ako vydanie nových usmernení mení predpisovanie liekov na hypertenziu u poistencov Dôvery. Zistili sme totiž, že oproti tomu, čo hovorí usmernenie, sú prvolíniové lieky na Slovensku využívané pomenej (22,4 percenta pacientov). Naopak, množstvo pacientov užíva betablokátory (57,3 percenta), aj keď tie by mali byť predpisované len pri špecifických indikáciách. Spironolaktón, dlho známy liek, ktorý v usmerneniach odporúčajú po zlyhaní základných liečiv, je využívaný len zriedka (3,8 percenta) a predbiehajú ho lieky, ktoré majú podľa štúdií menej významnú pozíciu (alfablokátory a centrálne pôsobiace antihypertenzíva).
Tieto naše zistenia sú dôležité pre pacientov s ochoreniami srdca. Bude sa im dariť lepšie, keď lekári budú pri ich liečbe dodržiavať odborné odporúčania. Pracujeme na tom. Naše vzťahy s lekármi sa neustále zlepšujú a lekári sú čoraz vďačnejší za takéto analýzy.
Takže čo nám dáva zmysel? Nie je to nič prvoplánové, populistické. Je to detailná analýza dát, porovnávanie s referenčnou hodnotou, robenie rozhodnutí, často naoko aj tých nepopulárnych, o tom, čo hradiť, nehradiť, kam smerovať a edukovať.