Obaja patria medzi ťažké váhy českého a slovenského biznisu. Pôsobia v príbuzných odvetviach a komentujú spoločenské dianie. Názory a postrehy Pavla Tykača a Oszkára Világiho, ktorí sa inak vôbec nepoznajú, sú natoľko príbuzné, že to už stojí za úvahu.
Tykač je český podnikateľ a investor, ktorému sa pred rokmi všelikto vysmieval, že investoval do uhlia a uhoľných elektrární. Dnes sú jeho „špinavé“ elektrárne pilierom európskeho systému a Tykač rozprávkovo zarába. Zároveň je aj veľký investor a popularizátor obnoviteľných zdrojov. Na rozdiel od nadšencov však upozorňuje, že sú zatiaľ iba doplnkom. Ľudia totiž potrebujú elektrickú energiu stále a nielen vtedy, keď fúka alebo svieti slnko. Do ekologických projektov už investoval miliardy českých korún.
Világi je slovenský podnikateľ a investor, ktorý sa presadil ako jedna z kľúčových postáv medzinárodnej skupiny MOL. Hovorí, že vývoj síce speje k alternatívnym palivám, ale má to byť postupný proces. Byrokraticky nariadený „skok vpred“ by viedol ku kolapsu. Tiež je investorom v obnoviteľných zdrojoch a veľa času venuje stratégii skupiny MOL, ktorá vidí budúcnosť aj v odpadoch a ich zhodnocovaní. Slovnaft si pod jeho vedením udržal v rámci EÚ nielen vysokú efektivitu, ale realizoval aj obrovské ekologické investície.
A sú tu aj iné podobnosti.
Tykačove mohutné zisky z predaja elektriny česká vláda špeciálne zdaňuje. Slovnaft na čele s Világim platí (tiež špeciálne) najvyššie dane v histórii Slovenska. Obe vlády pritom tvrdia, že zisky boli neštandardné či dokonca neodôvodnené.
Tykač o protiruských sankciách hovorí, že ich chápe ako trest za agresiu, ale dodáva, že Rusko na tom nekresťansky zarába, a pýta sa, aký to má zmysel. Világi vidí vo vojne obrovskú tragédiu, ale sankcie nás (najmä strednú Európu) stoja obrovské zdroje a Rusom to zásadne neškodí.
Tykač tvrdí, že Európa nezmyselne odstavila veľa klasických zdrojov výroby elektriny a stavila na alternatívu. Ceny teda stúpli, vďaka čomu on vynikajúco zarába. Zároveň však varuje, že priemysel aj bežní ľudia sú na tom opačne a žiadny obnoviteľný zdroj to nemôže zvrátiť. Világi sa na to pozerá cez paradox, kde Nemci najprv odstavili jadrové zdroje a dnes sa vracajú k uhliu. Drahé energie podľa neho škrtia hospodárstvo a nikto sa tým vážne nezaoberá. Čaro Green Dealu sa podľa neho stráca v momente, keď spoločenstvo pri jeho nepremyslenej aplikácii chudobnie.
Tykač uznáva, že politike v detailoch nerozumie a politici musia zvažovať veľa vecí. Vzápätí sa však pýta, kde sú dnes tí skvelí lídri, ktorí v minulosti vybudovali najlepšie miesto na život – Európu. Világi vidí v dnešnej politike obsahové prázdno bez líderstva, ktoré by malo nejaký cieľ a víziu.
Tykač už nevidí rozvoj biznisu v Európe a expanduje v USA a Austrálii. Világi hovorí, že jeho podniky sa dlhodobo orientovali na Európu, ale dnes ho z hľadiska rozvoja zaujíma najmä Ázia.
Mierne sa líšia v spôsobe komunikácie. Tykač v roku 2021 založil Spolek Pavla Tykače a cez portál www.paveltykac.com pravidelne komentuje spoločenské dianie. Predtým býval skôr uzavretý a nedávno priznal, že za posledné dva roky poskytol viac interview ako za predchádzajúce desaťročia. Világi komunikoval vždy viac a nedávno mu vyšla knižka – desaťročný sumár jeho komentárov pre Hospodárske noviny.
Ich verejné výstupy zvyknú vyvolať búrku reakcií liberálnych elít. A skoro vždy je to o tom istom. Tykač aj Világi sú kritizovaní ako nenásytní biznismeni. A oni väčšinou aj podobne odpovedajú – my sa nehanbíme, že sme podnikatelia orientovaní na zisk, ale kde sú tie hodnoty, o ktorých hovoríte? Kam sa stratili?
Prečo je to zaujímavé? Špičkoví biznismeni u nás spoločenské dianie väčšinou osobne nekomentujú. Spravidla pasívne podporujú think-tanky, nadácie, spolky a profesijné združenia. Pravidelná a osobná angažovanosť je výnimočná.
Prečo je to dôležité? Málo počúvame ľudí, ktorí v živote niečo dokázali a vybudovali. Navyše ich často hanlivo označujeme za „oligarchov“, čo je obsahovo vyprázdnený pojem a symbol bulvarizácie verejného diskurzu.
Systematická stigmatizácia ľudí, ktorí dosiahli v podnikaní úspechy, okrem iného spôsobuje, že ich takmer nepočuť a s prehľadom ich prekričia politici, médiá, tretí sektor, aktivisti a celý ekosystém, ktorý na verejnom diskurze participuje.
Nikto pritom netvrdí, že svet sa má riadiť iba podľa kapitánov priemyslu. Ich názory sa však opierajú o empíriu a bývajú nielen zaujímavé, ale aj inšpiratívne.
Aj preto je zaujímavé sledovať napríklad názory týchto dvoch pánov, ktorí sa síce nepoznajú, ale dosahujú v dôležitých témach veľa zhody.
Navyše – v decembri 2023 sa Pavel Tykač stal majiteľom futbalovej Slavie Praha a pravdepodobnosť ich stretnutia sa tak zvýšila. Keby sa Slavia ocitla v dueli s DAC, dalo by sa na to aj pomerne bezpečne staviť.