Po náročnom roku 2022, keď si akcie v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb odpisovali veľkú časť hodnoty, sa vlaňajšok vryje investorom do pamäti ako úspešný. Akcie sa zo svojich prepadov v značnej miere spamätali a niekoľko dôležitých indexov prepisovalo historické maximá. Tento rok asi podobné rasty očakávať nemôžeme, no stále môže byť úspešný. Aké trendy ho budú ovplyvňovať?
Pasívne investovanie preberá štafetu
Rast fondov obchodovaných na burze (ETF) je za posledných 20 rokov jediným prevratným trendom v odvetví správy aktív. Pasívne investovanie má pritom za sebou ďalší rekordný rok, v ktorom malo podľa Morningstar svojou veľkosťou dorovnať aktívne investovanie v USA. Tento míľnik bol dosiahnutý v apríli 2023, keď aktívne pasívne spravované fondy mali pod správou 4,3 bilióna dolárov. Trendy sú ale protichodné.
Aktívne akciové fondy v USA zaznamenali odlev v 11 z posledných 12 rokov. Naopak, ETF zaznamenali čistý prílev kapitálu 55 mesiacov za sebou. Vlani dosiahol 938 miliárd USD, čo je 2. najvyššia hodnota po roku 2021. Dlhopisové ETF v Európe zažili dokonca vôbec najlepší rok v histórii, keď prilákali 63 miliárd dolárov. Prieskum ETFGI odhaduje, že globálne aktíva v ETF na konci roka 2023 dosiahnu nový míľnik, viac ako 11,5 bilióna dolárov s medziročným rastom 24 percent.
O pasívnom investovaní, ktoré zosobňuje indexové investovanie prostredníctvom ETF, sa už popísalo veľa. My vyzdvihneme v krátkosti len dve jeho kľúčové výhody. Nižšie poplatky a s tým spojené vyššie výnosy. V dlhodobom horizonte, napr. 15 rokov, len zhruba osem percent aktívne spravovaných fondov dokáže výnosom poraziť svoje benchmarky v podobe akciových indexo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.