Vystúpenie Spojených arabských emirátov z kartelu OPEC oznámil tamojší minister energetiky Suhajl Mazrúí. FOTO: Reuters
StoryEditor

ANALÝZA: Prečo Spojené arabské emiráty opúšťajú OPEC

12.05.2026, 18:30

SAE sa prikláňajú k Spojeným štátom a zároveň posilňujú svoju strategickú autonómnosť.

Autor je český ekonóm a publicista.

Spojené arabské emiráty 28. apríla oznámili vystúpenie z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) aj zo širšieho formátu OPEC+ k 1. máju 2026. Tým sa končí takmer šesťdesiatročné členstvo.

image

Ako veľmi sa má Amerika báť dlhu? Bankrot je možnosť, ktorej sa všetci snažia vyhnúť

Rozhodnutie je prekvapujúce svojím načasovaním, nie svojou podstatou. Napätie medzi Spojenými arabskými emirátmi a Saudskou Arábiou, de facto lídrom kartelu, narastalo roky. Emiráty vybudovali kapacitu okolo 4,8 milióna barelov denne a chcú ju ďalej zvyšovať, zatiaľ čo dohody OPEC držali ich ťažbu výrazne nižšie.

Vojna ako katalyzátor

V článku sa ešte dočítate:

    • Prečo SAE vystupujú z kartelu OPEC;
    • ako chcú SAE využiť svoje kapacity
    • aký vplyv bude mať rozhodnutie na ceny palív.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
20. jún 2026 16:04