Autor je český ekonóm a publicista.
Spojené arabské emiráty 28. apríla oznámili vystúpenie z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) aj zo širšieho formátu OPEC+ k 1. máju 2026. Tým sa končí takmer šesťdesiatročné členstvo.
Rozhodnutie je prekvapujúce svojím načasovaním, nie svojou podstatou. Napätie medzi Spojenými arabskými emirátmi a Saudskou Arábiou, de facto lídrom kartelu, narastalo roky. Emiráty vybudovali kapacitu okolo 4,8 milióna barelov denne a chcú ju ďalej zvyšovať, zatiaľ čo dohody OPEC držali ich ťažbu výrazne nižšie.
Vojna ako katalyzátor
V článku sa ešte dočítate:
- Prečo SAE vystupujú z kartelu OPEC;
- ako chcú SAE využiť svoje kapacity
- aký vplyv bude mať rozhodnutie na ceny palív.
Dostupné pre predplatiteľov ![]()
Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.
Zostáva vám 83% na dočítanie.