Róbert Chovanculiak, analytik INESS. FOTO: INESS
StoryEditor

Rásť či nerásť? To v ekonómii dlho nebola otázka – až doteraz

22.06.2026, 00:00

Stiglitz a Piketty spochybňujú ekonomický rast, a tvrdia, že práve rast zostáva najspoľahlivejším nástrojom proti chudobe aj environmentálnym problémom.

Autor je analytikom inštitútu INESS.

Dvaja svetoznámi ekonómovia, Joseph Stiglitz a Thomas Piketty, spravili coming out. Priznali svetu, že sú degrowtheri. V Guardiane publikovali text, v ktorom tvrdia, že ekonomický rast je odsúdená stratégia.

image

KOMENTÁR: Prestrašení Slováci a smutná realita našej ekonomiky

Ak chceli získať pozornosť a šokovať, podarilo sa im to. Ak však chceli pomôcť riešiť chudobu a environmentálne problémy, trafili veľmi vedľa.

V článku sa ešte dočítate:

    • Prečo autor považuje ekonomický rast za historicky overený spôsob, ako dostať stovky miliónov ľudí z extrémnej chudoby.
    • Prečo bohatšie spoločnosti dokážu lepšie chrániť životné prostredie a investovať do čistejších technológií.
    • Prečo argument o „nekonečnom raste na konečnej planéte“ podľa autora zlyháva a prečo rast nemusí znamenať viac spotrebovaných surovín.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 57% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
22. jún 2026 00:02