22.10.2018, 13:45

Dlh Bratislavy stúpne. Nesrovnal odložil desať miliónov pre ďalšieho primátora

Miliónová finančná pomoc mala byť mestom jednorázovo splatená tento rok, no podľa čerstvých informácií sa dlžoba rozdelí na štyri časti po 2,5 milióna eur a jej splatnosť sa prenesie do budúceho volebného obdobia.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal
Zdroj: TASR/J. Kotian

Súčasný primátor Ivo Nesrovnal sa rozhodol počkať so splátkou mestského dlhu v hodnote desať miliónov eur, čím vyskočí ukazovateľ zadlženosti mesta.

Tieto informácie prezentoval na stretnutí s médiami jeho konkurent v boji o primátora a bývalý šéf RTVS Václav Mika. (Komunálne voľby budú 10. novembra.)

Mesto odkladá splatnosť záväzku z návratnej finančnej pôžičky ministerstva financií v hodnote desať miliónov eur, ktoré začali čerpať v roku 2014 a 2015,“ informoval dnes Mika. Ide o pôžičky určené na sanáciu vozoviek.

Peniaze mali byť splatené tento rok

Miliónová finančná pomoc mala byť mestom jednorázovo splatená tento rok, no podľa čerstvých informácií sa dlžoba rozdelí na štyri časti po 2,5 milióna eur a jej splatnosť sa prenesie do budúceho volebného obdobia.

Predpokladaný splátkový kalendár sa tak rysuje na obdobie od roku 2020 do roku 2023.

Deje sa to v čase, keď sa ekonomike mesta darí, darí sa príjmom mesta, pretože má mesto vyššie príjmy aj vďaka daniam, zamestnanosti v Bratislave, hospodáreniu podnikov a ekonomickej výkonnosti Bratislavy,“ zhrnul ekonomickú situáciu Mika.

Dlh narastie
Pre novú stratégiu splácania dlhu Iva Nesrovnala tak porastie dlh mesta. V schválenom rozpočte Bratislavy sa mal dlh pohybovať na úrovni 49, 25 percenta, po novom tak zadlženosť mesta prekročí päťdesiatpercentnú hranicu a vyskočí na 51, 66 percenta.

Scenár, o ktorom informoval Mika potvrdil aj šéf Rady pre rozpočtovú zodpovednosť mapujúcej hospodárenie Slovenska Ivan Šramko.

Mesto teraz musí predložiť na mestskom zastupiteľstve opatrenia na zníženie dlhu a musí o tom bezodkladne informovať ministerstvo financií,“ povedal pre HN Šramko.

Z prekročenia dlhu pre mesto v súčasnosti nebude plynúť žiadne sankcie. Tento scenár by hrozil až v prípade, ak by dlh prekročil 60 percent.

Samotný Šramko dôvod prečo sa mesto na čele s Ivom Nesrovnalom uchýlilo k zmene taktiky vyplatenia miliónovej pôžičky nepozná.

HN sa s otázkami k problematike obrátilo aj na Nesrovnalovu kanceláriu, tá zatiaľ neodpovedala.

Pozrite si brífing primátora Iva Nesrovnala, na ktorom prezentoval svoje plány:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.