06.11.2018, 00:00

Kandidáti na primátorov stavili na známe témy. Niektorí sľubujú aj nemožné

Kandidáti na primátorov Bratislavy a Košíc recyklujú staré a dobre známe témy. Voličov ovplyvňuje oveľa viac ich reputácia ako program, tvrdí odborník.

Kandidáti na primátorov stavili na známe témy. Niektorí sľubujú aj nemožné
Zdroj: Peter Mayer

Veľké predvolebné témy v hlavnom meste zostávajú aj po štyroch rokoch nezmenené. Bratislavu najviac trápia doprava a výstavba, čo kandidáti vo veľkom reflektujú v kampani. Hoci podľa odborníka téma oprávnene spája všetkých, nie každý prináša zrealizovateľné riešenia.

„Traja zo štyroch favorizovaných kandidátov hovoria o nových staniciach, na ktoré nemajú z pozície primátora dosah. Hovorím najmä o stanici Filiálka,“ komentoval Martin Fundárek z občianskeho združenia Lepšia doprava. Budúcnosť novej stanice totiž posudzujú Železnice Slovenskej republiky, ktoré majú zároveň v kompetencii aj jej výstavbu. Sľuby pred komunálnymi voľbami teda podľa odborníka svedčia buď o alibizme, alebo nedostatku znalostí kandidátov.

Sľubovanie toho, čo urobí ŽSR, sa teda opakuje po štyroch rokoch, keď pred voľbami súčasný primátor Ivo Nesrovnal hovoril o „okamžitom vyriešení“ Hlavnej stanice.

Riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích tvrdí, že predvolebnou agendou sa kandidáti vôbec neodlišujú. Pomenúvaním problémov, ktoré sú dlhodobo všetkým známe, vraj už voličov neoslovujú. „A myslím si, že to nedokážu urobiť ani programom a riešeniami. V komunálnych voľbách sa javí ako kľúčová poznateľnosť a dôvera,“ tvrdí Hřích.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.