07.11.2018, 00:00

Nezávislosť kandidátov môže zmiasť

V Bratislave kandidáti stavili na silu nezávislosti, no napriek tomu sa niektorí ocitli v tieni politikov či dokonca developerských skupín.

Nezávislosť kandidátov môže zmiasť
Zdroj: TASR

Matúš Vallo
Architekt a aktivista Vallo vystupuje ako nezávislý a nestranícky kandidát, no s podporou Progresívneho Slovenska a strany Spolu. Práve Vallova architektonická kancelária VSA spolupracovala na architektonických projektoch finančnej skupiny Penta, za čo sa na jeho adresu strhla vlna kritiky. Sociologička Zuzana Kusá upozornila, že nezávislí kandidáti vo veľkej miere siahajú po podpore práve novozaložených strán s tzv. čistým štítom. „Nemyslí sa však na to, že za občianskym kandidátom môžu byť aj rôzne developerské skupiny, ktoré ovplyvňujú aj politické strany a na toho tzv. nezávislého kandidáta majú ešte väčšie páky, pretože nemá oporu a záštitu v strane,“ povedala pre HN. Okrem podpory mimoparlamentných strán Vallovi vyjadrili podporu aj známe osobnosti, ako napríklad spevák Ivan Tásler, raper Vec, Juraj Benetin zo skupiny Korben Dallas či herci Zuzana Fialová, Lukáš Latinák a ďalší.

Václav Mika
Na „nezávislosť“ v komunálnych voľbách v Bratislave stavil aj ďalší kandidát na kreslo primátora Václav Mika. Ten v súčasnosti tvrdí, že nemá blízko k žiadnej politickej strane. O post šéfa mesta sa rozhodol zabojovať krátko po tom, ako mu vypršalo obdobie jeho pôsobenia ako riaditeľa RTVS. Šéfom rádiotelevízie sa stal v roku 2012, keď ho v parlamentnom pléne podporili najmä poslanci vládneho Smeru a opozícia sa od Miku dištancovala a časť nej sa dokonca odmietla zúčastniť na hlasovaní. O päť rokov neskôr Miku už koalícia na čele so Smerom nepodporila a v kresle generálneho riaditeľa ho nahradil Jaroslav Rezník. Na rozdiel od Matúša Valla či Jána Mrvu Miku oficiálne nepodporuje žiadna politická strana.

 Ivo Nesrovnal
Dosluhujúci primátor taktiež nie je straníkom ani nominantom žiadneho politického subjektu. Práve Nesrovnal spolu s logom strany Roberta Fica sa pred pár mesiacmi začal objavovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.