09.11.2018, 00:00

Mestá prerozdeľujú dokopy šesť miliárd

To, či majú samosprávy peňazí dosť, by mal zistiť audit. Ten sa nikdy neuskutočnil.

Mestá prerozdeľujú dokopy šesť miliárd
Zdroj: Pavol Funtál

Chýbajú na vašej ulici chodníky, vaše deti majú v škole zastaranú počítačovú miestnosť, železničná stanica nemá výťahy a smetiari na vás pravidelne zabúdajú? Všetky tieto veci spadajú do kompetencií starostov a miestnych poslancov, o ktorých rozhodneme v zajtrajších komunálnych voľbách. Obce a mestá disponovali v minulom roku dokopy takmer šiestimi miliardami eur, ktorými zabezpečujú zásadné odvetvia nášho každodenného života.


Hlavným zdrojom príjmov je pre mestá a obce daň z príjmov fyzických osôb, teda všetkých bežných pracujúcich. Momentálne sa tieto príjmy delia medzi obce a vyššie územné celky v pomere 70 ku 30. Okrem toho však vyberajú a spravujú aj takzvané miestne dane, ako napríklad daň z nehnuteľnosti, za psa, za ubytovanie či za využívanie verejného priestranstva. O ich výške rozhodujú samotní poslanci, a tak sa môže stať, že kým v bratislavskom Starom Meste človek za psa zaplatí ročne okolo 66 eur, v neďalekej Modre je to iba 15 eur.


Ako upozorňuje analytik z Inštitútu SGI Martin Kollárik, možnosť vyberať dane a určovať ich výšku aspoň v istej miere znižuje závislosť od príjmov zo strany štátu. „Táto flexibilita má zároveň dať obciam možno

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.