StoryEditor

Humenné ako za socializmu: So smeráčkou Vaľovou sa spája autoritárstvo, kauzy a vojna s aktivistami

12.11.2018, 23:00
Roky hájila stranícke farby Roberta Fica a ešte dlhšie šéfovala známej bašte Smeru na východe. Dnes sa musí vyrovnať s čerstvým komunálnym fiaskom a rozlúčiť sa s primátorským kreslom.

K voličom a podporovateľom sa prihovára väčšinou so širokým úsmevom, v elegantnom kostýme a dokonalo upravená. Na mestských či parlamentných schôdzach ju však jej politickí oponenti či kritici poznajú v úplne inom svetle „Nie som vaša manželka, aby ste po mne vykrikovali,“ osopila sa pred pár rokmi na miestneho humenského poslanca počas schôdze.

O komunálnych voľbách a o tom, čo znamená ich výsledok pre Smer, sme sa rozprávali so sociológom Michalom Vašečkom:

Vaľovej stopka od Humenčanov

„Bola by som veľmi rada, keby o Humennom rozhodovali Humenčania, a nie veľkopodnikateľ a šíritelia zla z Bratislavy,“ napísala Jana Vaľová v deň komunálnych volieb na sociálnu sieť. Humenčania počas volebnej soboty naozaj rozhodli a Vaľovej meno na hlasovacích lístkoch zakrúžkovalo 4 391 domácich. Jej najvážnejšiemu protikandidátovi Milošovi Meričkovi však vyjadrilo podporu o vyše 2 500 voličov viac a súčasná primátorka musela lukratívne miesto „pustiť“ konkurentovi. „Vaľová aj v týchto voľbách opakovane použila stratégiu strašenia veľkopodnikateľom. Takmer každý, kto bol proti nej, dostal nálepku veľkopodnikateľa. Táto stratégia jej tretíkrát už nevyšla,“ povedal pre HN jeden z Humenčanov, ktorý preferuje zostať v anonymite.

Vaľová tak opúšťa primátorskú stoličku po ôsmych rokoch a dvoch volebných obdobiach. Samotná exprimátorka pred voľbami často zdôrazňovala, že sa proti nej viedla masívna antikampaň. Naposledy v deň predvolebného 48-hodinového moratória ukázala prstom na letáky, ktoré sa objavovali v humenských schránkach a Vaľovú vo veľkom kritizovali. „Celá moja ulica si dnes našla v schránkach tento paškvil plný lží,“ rozhnevali amatérske noviny minulý...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 13:07